Gdzie i jak użytkuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to duża grupa produktów, w której znajdują się rozwiązania przydzielone do wykonywania wielu zadań w przeróżnych specjalnościach oraz przeznaczeniach. Szczotki przemysłowe używa się jako komponenty narzędzi a także linii produkcyjnych, do sprzątania zabrudzeń, nanoszenia różnego rodzaju substancji, ale także jako zabezpieczeń ułatwiających pozycjonowanie i transportowanie wykorzystywanych przy produkcji materiałów.

Szczotki techniczne mogą być wykorzystywane do obróbki wykańczającej nawierzchnię a także stosuje się je jako moduły uszczelniające. Szczotki przemysłowe są potrzebne w zamiatarkach i urządzeniach czyszczących. Wykorzystuje się je także w zamiatarkach przeznaczonych do zachowania czystości obszernych powierzchni płaskich, na przykład hal przemysłowych, a także wnętrz budynków biurowych czy handlowych, lecz także obszerniejszych obszarów przylegających do budynków. 

Szczotki przemysłowe używa się nie tylko do usuwania resztek po konkretnych procesach technologicznych, na przykład zamiatania wiórów, trocin czy pyłu, ale także do wykańczania produktu. Szczotki przemysłowe mogą pomagać w usuwaniu ostrych boków i zadziorów, usuwaniu powłok farb.

Rodzaje szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to urządzenia ścierne, które wyróżniają się m.in. kształtem, surowcem skonstruowania, granulacją i siłą ścierania.

 Dobranie prawidłowej szczotki zależy głównie od potrzeb oraz specyfiki przeprowadzanych prac. Do najistotniejszych rodzajów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – przeznaczone są do współpracy ze szlifierkami kątowymi, a przeważnie ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa ma kształt tarczy, stąd jej nazwa. Zapewnia możliwość dotarcie do miejsc trudnodostępnych, gdzie przykładowo szczotki doczołowe mają problem. Szczotki tarczowe druciane skonstruowane są z druta stalowego karbowanego, rzadziej splatanego. W zależności do użytej stali oraz grubości drutu przeznaczone są do wielorakich produktów.
  • szczotki walcowe – to specjalny typ szczotek przemysłowych instalowany w maszynach do obróbki dużych powierzchni. Jedne z częściej stosowanych  przykładowo w urządzeniach sprzątających na przykład chodniki czy terakotę, at akże w tzw. szorowarkach do szorowania kamiennych powierzchni o sporych, ciężkich zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – przeznaczone są do czyszczenia trudno dostępnych miejsc oraz nawierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – odznaczają się tym, że nawierzchnia ich korpusu jest płaska, a włosie osadzone prostopadle do niej. Przeważnie szczotki techniczne tego typu są stosowane do mycia i czyszczenia, oraz obróbki powierzchni czy nanoszenia na nie warstw z przeróżnych preparatów.
  • szczotki listwowe – charakteryzują się swoistą strukturą, gdyż włosie jest w nich rozłożone w rzędzie. Szczotki listwowe dosyć często używa się jako uszczelnienia, przykładowo na długości boków drzwi. Są także wykorzystywane jako komponenty linii transportowych równocześnie do właściwego pozycjonowania, a także uszczelniania w trakcie wykonywania kolejnych etapów obróbki, a także oczyszczania samego narzędzia oraz przemieszczanych modułów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które na ogół stosowane do transportu różnych wyrobów przemieszczanych na liniach produkcyjnych. Włosie umieszczane jest w elementach instalowanych do przenośników taśmowych – zwłaszcza pasowych ewentualnie płytkowych. Szczotki mogą w takich wypadkach utrzymywać transportowany przedmiot w wybranym położeniu ewentualnie ochraniać go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – posiadają włosie osadzane na płaskich obudowach o dowolnym kształcie, zazwyczaj prostokątnych. Używa się je najczęściej jako mat, na których spoczywają wyjątkowo czułe na uszkodzenie materiały oraz elementy, które były wcześniej poddane szlifowaniu czy też polerowaniu. Szczotki panelowe stosuje się w systemach transportowych.