Czasami jesteśmy w sytuacji, w której na naszej posesji stoi stary dom. Bardzo byśmy chcieli się go pozbyć, żeby wybudować nowy dom od podstaw. Jak się za to zabrać, aby rozbiórka przebiegła bezpiecznie i zgodnie z polskim prawem?

Przed wyburzeniem budynku zadbaj o formalności

Przede wszystkim trzeba pamiętać o wielu zgodach i dokumentach. Bez pewnych zezwoleń możemy wyburzyć budynek mający do dwudziestu pięciu metrów kwadratowych – w przypadku większych posiadłości niezbędne będzie uzyskanie wielu pozwoleń oraz dostarczenie pewnych dokumentów pozwalających na wyburzanie budynków. Pośród nich jest między innymi zgoda właściciela obiektu, szkic usytuowania domu czy dokładny plan wyburzenia. Biurokracja jest w tym zakresie bezlitosna. Trochę inaczej sprawa wygląda, kiedy dom grozi zawaleniem – w takim wypadku do wyburzenia budynków można przystąpić jak najszybciej.

Jakie maszyny będą potrzebne

Jeśli mowa o sprawach związanych z samym wyburzeniem, konieczne będzie przygotowanie szeregu urządzeń, a najlepiej także grupy profesjonalistów. Należy mieć świadomość, że wyburzanie na własną rękę wymaga precyzji i rozsądku. Powinno się rozpocząć od wzniesienia rusztowań, a następnie pozbywania się elementów dachu. Wyburzenie przeprowadza się później od wyższych poziomów w dół. 

Jak pozbyć się gruzu?

Konieczne jest przygotowanie miejsca na gruz. Kruszenie gruzu jest bowiem nieodłącznym elementem wyburzenia każdego budynku. Warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług firmy, która zajmuje się wywózką gruzu. Nie kosztuje to przesadnie dużo, a może zapewnić nam ogromny komfort, zwłaszcza kiedy działka jest stosunkowo niewielka. 

Podsumowując, wyburzenia budynków nie są łatwe. Wymaga to precyzji, fachowej wiedzy, a nade wszystko rozsądku, aby uniknąć jakichkolwiek wypadków. Należy również mieć rozeznanie w sprawach biurokratycznych oraz zwrócić uwagę na rozsądne kruszenie gruzu, a następnie regularne pozbywanie się go z działki.