Remont łazienki jest bardzo często dość nieprzyjemnym wydarzeniem. Zależy nam na jak najszybszym skończeniu remontu, gdyż nie mamy łazienki. Zdarza się jednak, że pojawia się sporo niespodziewanych rzeczy, które wydłużają pracę. Na co warto być przygotowani i jakie materiały budowlane zawsze się przydadzą, aby potem nie stresować się ich brakiem?

Co warto załatwić przed rozpoczęciem remontu łazienki?

Na samym początku, jeszcze zanim rozpoczniemy remont trzeba zorientować się czy nie powinniśmy zgłosić go do spółdzielni. Taka sytuacja może być konieczna gdy chcemy zmienić okna albo połączyć dwie łazienki w jedną. Oczywiście dotyczy to tylko remontu w bloku. Poza formalnościami powinniśmy również wziąć pod uwagę śmieci, jakie stworzy remont. Nie mówimy o zwykłych odpadach, ale o wymienianej wannie i umywalce, albo o płytkach. Duże wyposażenie łazienki należy wliczyć do śmieci wielkogabarytowych, a w związku z tym, nie można ich wrzucać do standardowych kontenerów na śmieci.

Zazwyczaj na osiedlach, również w Słupsku, co jakiś czas ma miejsce wywóz śmieci wielkogabarytowych. Warto zorientować się kiedy będzie on miał miejsce u nas. Nie będziemy mieć wtedy zagwostki, co zrobić ze starą umywalką, która zajmuje bardzo dużo miejsca. Jeśli mamy w planach pozbyć się ściany to zdecydowanie sprawdźmy jak wygląda sytuacja z pozbyciem się gruzu. Na niektórych osiedlach w Mrągowie stoją dostępne dla mieszkańców kontenery na gruz. Czasem jednak konieczne jest zorganizowanie go samodzielnie i w tym celu trzeba skontaktować się z firmą, która takie kontenery udostępnia, a potem wywozi odpady. Na pewno spotkamy się z taką firmą w Sierakowicach i w Lęborku.

Wykończenie ścian i sufitu – jakie mamy możliwości?

Jeszcze jakiś czas temu ściany w łazience zawsze wykładało się płytkami. W dzisiejszych czasach jednak coraz częściej zauważyć można podział na kawałek z kafelkami i część, która jest pomalowana farbą. Zdarza się też tak, że łazienki są w całości malowane farbą, dlatego że łatwo dostępne są takie odporne na wodę, dedykowane do łazienek.

Spójrzmy na sytuację, kiedy nasza łazienka jest wyłożona kafelkami. Na początku trzeba więc je skuć. Jeśli na ścianę chcemy ponownie położyć nowe kafelki, to trzeba kupić takie materiały budowlane jak: klej do płytek, fugi, grunt i nowe płytki. Cena będzie inna w zależności od wyboru materiału. Za całe zakupy materiałów budowlanych możemy zapłacić nawet 1200-6000 zł. Całkowicie inaczej sytuacja będzie wyglądała jeżeli chcemy pomalować ściany. W takim przypadku materiały budowlane, które trzeba będzie kupić to jedynie farba. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że po skuciu płytek nasza ściana prawdopodobnie będzie potrzebować dodatkowych prac, żeby dało się ją pomalować, a to też swoje kosztuje.

Jak wygląda zmiana podłogi w remontowanej łazience?

To co jest oczywiście najistotniejsze w łazienkowej podłodze, to żeby była wodoodporna. Właśnie dlatego przeważnie zobaczymy w niej płytki podłogowe, które poza odpornością na wodę, mogą pochwalić się wytrzymałością i łatwością w czyszczeniu. Przy wyborze idealnych kafelek powinniśmy zwrócić uwagę na ich powłokę. Niesamowicie ważne jest, aby nie ślizgać się na niej. Jeśli zmieniamy podłogę w łazience musimy się przygotować na zakup takich materiałów remontowych jak płytki podłogowe, klej do płytek, fugę oraz grunt. Bardzo istotna jest też wylewka samopoziomująca, tak żeby nasza podłoga była równa i żaden kafelek nie odstawał.