Zwyżki są urządzeniami dźwignicowymi. Stosuje się je do różnegozakresu prac, które muszą być zrobione na wysokościach. Jakie mamy typy podnośników i do jakich stricte prac się je wykorzystuje? Po odpowiedzi zapraszamy do dalszej części tekstu.

Rodzaje podnośników koszowych

Podnośnik koszowy to sprzęt który na hydraulicznym wysięgniku ma zamontowaną platformę. umożliwia to podnoszenie ludzi na różne wysokości. Zwyżki kategoryzujemy  przez wzgląd na budowę oraz na sposób przemieszczania 

Podział ze względu na konstrukcję rozróżnia 3 rodzaje podnośników:

    • podnośnik nożycowy – posiada wysuwane ramiona, które są wykonane na krzyż, dzięki czemu  jest bardzo stabilny.

    • podnośnik przegubowy – posiada wyjątkowo duży zasięg roboczy. przez co można postawić go w znaczącej odległośc od ulokowania wykonywanej pracy. bardzo dobrze sprawdza się np. przy ruchliwych ulicach gdy potrzeba wykonać prace dotyczące np. naprawy sygnalizacji świetlnej.

    • podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem – stosowany do przemieszczenia ludzi na spore wysokości. Ma małe gabaryty, gdy złożymy ramię potrzebuje niewiele miejsca

Jednakowoż z uwagi na sposób przemieszczania,zwyżki dzielone są na dwa rodzaje:

    • samojezdne – poruszają się płaskim podłożu, teposiadające napęd na cztery koła albo gąsienicowe bardzo dobrze sprawdzą się też w cięższych okolicznościach.

    • na podwoziach samochodowych – umieszczane są na niedużych autach oraz dużych ciężarówkach. Czasami umieszcza się je też na przyczepach ciągnących samochody.

Do czego stosuje się zwyżki?

Podnośniki koszowe mają bardzo dużo zastosowań. Doskonale sprawdzają się w  wielu  nie zawsze oczywistych dziedzianach. Pod spodem wymieniamy pomysły na wykorzystanie tych maszyn.

Branża budowalana

Zwyżki bardzo często wykorzystywane są oczywiście w branży budowlanej. Stosuje się je do montowania elementów konstrukcyjnychlub  np. okien na dużych wysokościach. Podnośników koszowych używa się też podczas wykonywania  prac malarskich czy przy elewacjach budynków. Są to takie działania  przy, których tradycyjne rusztowanie nie jest wystarczające.

Montaż reklam

Trudno wyobrazić sobie branżę reklamową bez stosowania zwyżek. Ogromne reklamy montowane są na bokach wysokich budynków czy wysokich tablicach przy pomocy podnośników. Stosowanie drabiny w takich sytuacjach jest po pierwsze niebezpieczne, kolejno nie ułatwia pracy wreszcie przy ogromnych wysokościach jest po prostu niewykonalne. W tym przypadku zwyżki stanowią nieocenioną pomoc.

Mycie okien i elewacji

Dbałość o dobre prezentowanie się budynków też wymaga zastosowania podnośników koszowych. Używanie technik alpinistycznych przy myciu okien przy dużych wysokościach jest bardzo niebezpieczne, nieprzyczynia się też do jakości wykonanej usługi. Dzięki zastosowaniu zwyżki, mycie okien czy czyszczenie elewacji można przeprowadzić o wiele szybciej, dokładniej i bezpieczniej dla pracownika.

Dbanie o zieleń w miastach

Zwyżki sprawdzają się również  przy pielęgnacji roślin  w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Czasami drzewa potrzebują dokładnego podcięcia  gałęzi,ze zwyżką praca ta będzie o wiele łatwiejsza i bezpieczniejsza do zrobienia.

Zdejmowanie  śniegu z dachów

Zalegający na dachach śnieg jest niesłychanie niebezpieczny. Spowodował on w przeszłości  wiele  katastrof. Obecnie  właściciele budynków są zobowiązanii do częstego pozbywania się go, by udaremniać katastrofy Dzięki zastosowaniu dotego celu podnośnika koszowego można pozbyć się śniegu dokładnie i do tego w prosty i bezpieczny sposób.

Branża rozrywkowa

Nietypowym wykorzystaniem podnośników koszowych jest używanie ichpodczas eventów. podnośniki koszowe stosowane są na różnego rodzaju eventach. Nieraz pełnią całkiem praktyczne funkcje jak np. oświetlanie sceny z wysoka, albo jako pomoc przy jej powstawaniu . W niektórych przypadkach sam podnośnik pełni rolę atrakcji. umożliwia ludziom wznieść się na dużą wysokość  aby  zrobić sobie zdjęcie i oglądać widoki czy panoramę miasta np. Gdańska. Oczywiście  podnośnik koszowy spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i nie trzeba siębać korzystania z niego w tym celu. chętni , na czas wyjazdu w górę przypięci są na ten czas uprzężą asekuracyjną. Korzystanie z takiej atrakcji może być niezapomnianym przeżyciem.

***

Jak widać podnośniki koszowe  wykorzystywać można na wiele możliwości. Są pomocne nie tylko w budownictwie. Czy znałeś wszystkie zastosowania? Napisz w komentarzu.