Montaż kostki brukowej wbrew pozorom to nie jest czynność wyjątkowo trudna. Niemniej jednak rozumiemy że dla niektórych usługi brukarskie w Gdyni to lepsza opcja. Z naszego artykułu dowiesz się w prawidłowy sposób powinny przebiegać prace brukarskie. Tę wiedzę wykorzystasz zarówno podczas układania kostki brukowej jak i sprawdzania czy zatrudniony brukarz dobrze ją ułożył. 

W jaki sposób prawidłowo ułożyć kostkę brukową?

Na początku prawidłowego układania kostki brukowej jest projektowanie bruku, czyli wykonanie prawidłowego projektu. Musi on dostarczyć Tobie informacje, jakie ilości materiałów budowlanych potrzebujesz, oraz jaką cenę za cały proces zapłacisz. Usługa brukarska którą wykona profesjonalna firma z pewnością będzie trochę kosztować niemniej jednak nie należy na tym oszczędzać. Nie zapominaj również że żeby rozpocząć zlecenia brukarskie powinnaś sprawdzić czy firma ma dostęp do potrzebnych narzędzi. Zaletą wyboru specjalisty jest fakt że firmy brukarskie oferują zarówno etap polegający na planowaniu, jak i również dobór i przetransportowanie materiałów – takich jak kostka brukowa czy też kruszywa. Takie zakłady znajdziesz niemalże wszędzie, czy to Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Warszawa czy Opole. 

 Wybór kostki brukowej – jak wybrać idealną?

Oprócz odcienia musisz wziąć pod uwagę inne parametry wybierając kostkę brukową. Bardzo istotna jest także to jaką kostka ma fakturę oraz rozmiary pojedynczych elementów. Możesz zdecydować się  na na klasyczny format czy też płyty XXL, które są bardzo które cieszą się dużą popularnością w szczególności wśród innowacyjnych projektów. Następny etap to odpowiednie pomiary całego terenu. Pozwolą one przygotować projekt a także dzięki nim będziesz wiedzieć ile palet kostki zamówić.

Zapoznaj się z tym jakie narzędzia są Ci potrzebne!

Głównym potrzebnym narzędziem aby ułożyć kostkę brukową jest zagęszczarka. W przypadku większych powierzchni do wybrania gruntu potrzebna będzie koparka. Będziesz układać większe płyty? W takim przypadku warto jest wypożyczyć chwytaki podciśnieniowe których waga będzie wynosić od 120 do 320 kilogramów. Dodatkowo do pomiaru potrzebny będzie niwelator czy też długi metr. W trakcie pracy koniecznie należy zaopatrzyć się wniezbędne będą fundamentalne narzędzia którymi są grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata.

Etapy układania kostki brukowej krok po kroku

1. Wytyczenie nawierzchni

Ten etap polega na aby zaznaczyć na projekcie określone punkty. Jest to sposób przez który możesz wytyczyć usytuowanie oraz to jaki jest poziom zabudowy w terenie.

2. Układanie kostki 

Na początku należy wyeliminować ziemię na głębokość która jest przewidziana w projekcie. Wszystko to jest zależne od rodzaju podbudowy. Pamiętaj, żeby krawędzie kostki umocnić za pomocą krawężników które są ustawione na warstwie chudego betonu. Dodatkowo aby odpływ deszczówka był prawidłowy, kolejnym warstwom poczynając od dna należy nadawać spadek 1 – 3 % czyli 1-3 centrymetry na metr. Ostatni etap który trzeba wykonać to wyrównanie dna wykopu i ubicie go poprzez ubijak lub zagęszczarkę mechaniczną.

3. Wykończenie terenu tuż po ułożeniu kostki brukowej 

Gdy już skończysz układać kostkę brukową całkowitą powierzchnię należy ubić. Na sam koniec na powierzchni ułożonej kostki brukowej należy posypać warstwę lekko przesianego piasku a także wmieść piasek w szczeliny które są między kostkami, kolejno polać wodą a także pozostawić go aby osiadł. Takie czynności powinno się powtarzać kilka razy, aż piasek całkowicie wypełni wolne przestrzenie. Ta czynność w perfekcyjny sposób ustabilizuje elementy powierzchni.

4. Ostatnie porady

Podczas przygotowywania łożyska pod nawierzchnię musisz bezwzględnie wybrać całąwarstwę urodzajną. Inaczej gdy próchnica się rozłoży oraz zmniejszy swą objętość nawierzchnia może się miejscami zapaść. Wszystkie następne warstwy podbudowy oraz podsypka muszą być wyrównane a także ubite. Pamiętaj żeby nawierzchni nadać 1-3 % spadku, nawet jeśli jest przepuszczalna, bo użyto podsypki piaskowej i ma dobrą podbudowę, aby woda efektownie z niej odpływała. Ponadto aby osiągnąć powierzchnię o barwie jednolitej barwie, trzeba przed rozpoczęciem układania wymieszać kostki które pochodzą z różnych opakowań.