Ubezpieczenie OC

OC to najpopularniejsza forma ubezpieczenia samochodowego. Nic w tym zaskakującego z tego powodu, że ubezpieczenie OC to obowiązek. Przez co posiadacze samochodów mogą przebierać w ofertach ubezpieczycieli. OC musimy wykupić do momentu zarejestrowania samochodu z uwagi na to, że auto, które wyjeżdża na drogę musi już posiadać ubezpieczenie OC. Istnieje również ubezpieczenie komisowe samochodu. Jednakże to nazwa potoczna. Większość kierowców używa takiego określenia w stosunku do OC krótkoterminowego, którym jest ubezpieczenie OC obejmujące ochroną okres do roku.

Dlaczego potrzebujemy OC?

OC przydaje się wtedy, gdy będziemy uczestnikami wypadku lub kolizji. Z naszej polisy, w przypadku spowodowania kolizji będzie wypłacane odszkodowanie kierowcy, który ucierpiał. Jeżeli nie masz OC zostanie na Ciebie nałożona kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Według najnowszych dostępnych danych UFG wynika, że opłata karna za brak ubezpieczenia OC jest uzależniona od kilku czynników. Na przykład od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto, rodzaju samochodu, rodzaju ubezpieczenia,czy też okresu poruszania się bez OC.


Ubezpieczenie AC

Autocasco w przeciwieństwie do OC jest dobrowolną polisą. Jednakże często sprzedawana jest w jednym pakiecie z ubezpieczeniem OC. Przepisy nie regulują w żaden sposób stawek autocasco. AC jest to polisa, która gwarantuje zwrotu kosztów które są związane z uszkodzeniem samochodu lub nawet jego kradzieżą. W tym przypadku kierowca będzie mieć czystą głowę, poniewa nawet gdy w czasie parkowanie sam uszkodzi samochód, ubezpieczyciel pokryje koszty.