Pamięć masowa jest stosowana przy przechowywaniu na niej dużej ilości danych. Pamięcią masową jest między innymi dysk HDD lub SSD, który mamy w komputerze, ale są też pamięci masowe na nośnikach danych. Pospolite nośniki danych to między innymi płyta CD, karta pamięci czy pendrive. Jaka jest różnica między pamięcią masową a operacyjną? Jakie pamięci masowe powinno się kupić do domu, a jakie dla korporacji?

Pamięć operacyjna a masowa

Pamięć masowa służy do przechowywania danych permanentnie. Oznacza to, że nie jest istotne czy odłączysz komputer z zasilania, wyjmiesz dysk, przełożysz go do drugiego urządzenia, a potem z powrotem podłączysz w pierwotnym komputerze, baza danych, którą wgrałeś będzie tam wciąż. Dopóki ich nie pousuwasz. 

Pamięć operacyjna natomiast zeruje się zawsze kiedy resetujesz komputer. Oznacza to, że po każdym ponownym włączeniu zapisujesz ją od początku, a ona przy zamykaniu ponownie się wyzeruje. Wynika to z tego, że wykorzystywana jest do wykonywania czynności w danym momencie.

Jaką pamięć masową kupić do domu?

Prywatny użytkownik pamięci masowej zapewne nie potrzebuje dużych zabezpieczeń lub nośników danych, które przechowują terabajty. Do korzystania z tego w domu świetnie sprawdzi się flash USB albo karta pamięci. Jedno i drugie znajdziemy w różnych wielkościach i są dostępne w każdym sklepie komputerowym lub supermarkecie. Pamięć flash USB znajdziemy także z opcją szyfrowania – jest to rewelacyjne możliwość dla bardziej wymagających użytkowników pamięci masowej.

Wymienione rozwiązania będą wystarczające kiedy potrzebujesz zewnętrznego nośnika danych aby mieć na nim dane takie jak zdjęcia, filmy albo muzyka. Jest to także dobre zabezpieczenie na wypadek stracenia tych plików z komputera.

Pozostaje również temat pamięci masowej jako dysku twardego. Wyróżniamy dyski HDD i SSD. Ten drugi kosztuje więcej, ale jest bez porównania trwalszy i dynamiczniejszy. Jeśli chcemy powiększyć pamięć laptopa wystarczy nabyć dysk HDD, jeżeli natomiast zależy nam aby sprawić, że będzie szybszy lepiej kupić dysk SSD. Taka pamięć masowa nie jest wymienna. W laptopach do użytku domowego sprawdzą się obydwa dyski twarde. Wszystko jest podporządkowane temu czy laptop służy nam do jest w celach przeglądania stron internetowych i oglądania filmów, czy może do ściągania dużej ilości plików z internetu i grania w gry, które bywają wymagające pod względem sprzętowym.

Jaką pamięć masową kupić do firmy?

Jeśli na co dzień zarządzasz firmą to na pewno masz całkowicie inne wymagania w kwestii pamięci masowej niż prywatny konsument. Niezaprzeczalnie istotniejsza jest kwestia ochrony danych, które będą tam przechowywane. Chodzi tutaj zarówno o ochronę przed pomyłkami użytkowników jak i przed wykradaniem danych. Warto też pomyśleć o kwestii tworzenia kopii zapasowej, czy jest, jeśli tak to czy jest to zautomatyzowane czy samemu trzeba o tym pamiętać. Dodatkowo w firmie ważne jest aby wszystkie komputery działały szybko i bez problemu. Warto więc zweryfikować czy pamięć masowa wspomaga ten proces.

W dużych korporacjach w biurach graficznych lub informatycznych zdecydowanie trafniejszym wyborem powinien być dysk SSD niż HDD. 

Ostatnio popularne zaczynają być całe systemy pamięci masowej, przykładowo NAS. Wykorzystują one dostęp do internetu ale tylko dla konkretnych komputerów. Sposób ten jest tańszy i przede wszystkim bezpieczniejszy niż korzystanie z chmury.

Jeśli chcesz poczytać więcej na temat rozwiązań dla firm, sprawdź Data Experts – serwis pamięci masowej.