Agregat prądotwórczy ma wiele zalet, z tego powodu jest coraz częściej wybierany. Używany jest w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu lub, w przypadku awarii prądu. Niemniej na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli agregatów, co niekiedy może wprowadzić w zakłopotanie. Oprócz tego warto koniecznie wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów, gdyż dzięki temu urządzenie będzie całkowicie funkcjonalne oraz przydatne. Czym dokładnie są agregaty prądotwórcze? Kiedy są najczęściej używane? Który agregat prądotwórczy będzie odpowiedni?

W jaki sposób działają agregaty prądotwórcze?

Podstawowym celem agregatu jest generowanie prądu elektrycznego. Zasadniczo agregat prądotwórczy można podzielić na trzy elementy. Podstawową z nich jest silnik spalinowy. To właśnie on dostarcza odpowiedniej ilości energii – jest to możliwe dzięki spalaniu paliwa. W każdym agregacie nie może zabraknąć także prądnicy. Dzięki niej ruch obrotowy silnika jest przekładany bezpośrednio na energię elektryczną. Żeby prąd mógł zostać wykorzystana dalej, konieczne jest dodatkowo przekształcenie go na przemienny typ energii, zajmuje się tym ostatnia część agregatu – falownik.

Agregat prądotwórczy – do czego się przydaje?

Urządzenia wykorzystywane są głównie w miejscach pozbawionych energii elektrycznej. Wykorzystywane są choćby w lesie, na placu budowy czy w czasie robót drogowych. Agregaty świetnie sprawdzają się też jako awaryjne źródło zasilania. Wiele osób posiada sprzęt w domu jednorodzinnym czy letniskowym, w których często mają miejsce przerwy w dostawach prądu.

Rodzaje silników wykorzystywanych w agregatach prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze różnią się od siebie zwłaszcza typem silnika spalinowego. Można w nich wyróżnić:

Silniki diesla

Są wyjątkowo proste i energooszczędne, agregaty są wyjątkowo wydajne – jedyną trudnością może być uruchomienie urządzenia podczas niskich temperatur.

Dwusuwowe silniki benzynowe

Choć taki typ silnika będzie wyjątkowo solidny i prosty, jego wadą będzie nieco nierówna praca.

Silniki benzynowe czterosuwowe.

Są wyjątkowo chętnie wybierane ze względu na równomierną i wydajną pracę, a dzięki odpowiedniej mocy można uruchomić agregat też przy niskich temperaturach.

Agregaty prądotwórcze na gaz ziemny – podstawowe informacje

Doskonałym rozwiązaniem są urządzenia na gaz ziemny. W tym przypadku propan-butan dostarczany jest z instalacji lub z butli. Korzystanie z agregatu na gaz ziemny jest wydajne oraz niedrogie. Agregat jest także ekologiczny i, w przeciwieństwie do innych rodzajów, niezawodny. Urządzenia na gaz ziemny niszą się wolniej dzięki temu, że paliwo nie zawiera związków wywołujących korozję tłoku, głowicy czy zaworów.

Polecany producent to Himoinsa – agregaty prądotwórcze na gaz i nie tylko. 

Jakie są typy agregatów prądotwórczych?

Agregaty prądotwórcze można także podzielić w zależności od konstrukcji. Najczęściej spotykane są warianty stacjonarne. To właśnie dzięki nim można wytworzyć najwięcej prądu, niemniej trzeba pamiętać, że ich przetransportowanie w inne miejsce jest utrudnione. Dlatego klienci, którzy szukają mobilnego modelu wybierają zazwyczaj wariant przenośny. Charakteryzuje się on praktycznymi uchwytami oraz kółkami. Innym rozwiązaniem będzie też walizkowy agregat. Jego nazwa odwołuje się do praktycznego kształtu urządzenia, które ma uchwyt i jest wyjątkowo poręczne.

Jakie są podstawowe zalety agregatu prądotwórczego?

Do podstawowych zalet urządzenia zalicza się wytwarzanie najwyższej jakości energii elektrycznej przy jednoczesnych niewielkich stratach w produkcji. Dzięki temu można wydajnie generować energię elektryczną nawet dla całego przedsiębiorstwa w czasie długiej przerwy w dostawach prądu. Następną olbrzymią zaletą będzie niewielki koszt utrzymania agregatu, gdyż wykorzystuje on paliwo. Kupno także nie będzie dużym wydatkiem. Najlepsze agregaty są dostępne już za kilka tysięcy. Dzięki temu, że na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów agregatów, każdy może dopasować urządzenie idealne do swoich potrzeb.

Co wziąć pod uwagę podczas zakupu agregatu prądotwórczego?

Współcześnie wiele przedsiębiorstw zajmuje się sprzedażą agregatów prądotwórczych. Niemniej aby mieć pewność niezawodności i najwyższej jakości urządzenia, przy wyborze najlepszej firmy należy wziąć pod uwagę kilka najistotniejszych parametrów. Po pierwsze marka powinna być długo na rynku, ponieważ świadczy to o doświadczeniu. Liderzy dostarczają sprzętów, które charakteryzują się dobrą pracą, a dodatkowo posłużą przez wiele lat. Warto sprawdzić opinie o firmie, które można znaleźć w sieci, ponieważ są one gwarancją rzetelności oraz wiarygodności marki.