Cięcie laserem blach  pozwala na uzyskanie maksymalnie precyzyjnego kształtu różnego typu materiałów. Dodatkowo, daje ona szeroką częstotliwość działań, która jest właściwie nie do powtórzenia gdy stosuje się różne inne technologie obróbki. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się czym jest cięcie laserowe we Wroclawiu a także inne ciekawostki o tym procesie.

Jak wygląda zabieg laserowego cięcia blach?|Jak przebiega laserowe cięcie blachy?

Cięcie laserem pozwala uzyskać w pełni precyzyjnej formy różnego typu materiałów. Ponadto, daje ogromną powtarzalność działań, która jest właściwie nie do powtórzenia gdy stosujemy innego rodzaju technologie obróbki. Czym tak naprawdę jest cięcie laserem? Jest to rodzaj obrabiania materiału, w trakcie której jest użyta wiązka lasera, która rozprowadza sporą ilość energii na bardzo małej przestrzeni. W momencie, gdy promień laserowy dotknie powierzchni materiału, duża część energii przenosi się na nią. Pozwala to na wykonywanie dokładnych nacięć. Dzięki temu, cięcie laserem bezsprzecznie wyróżnia się spośród innych metod obróbki materiałów.  Warto jednakże pamiętać, że wszystkie lasery do cięcia blachy różnią się do siebie. Jakość jaką ma wiązka laserowa może dosyć istotnie się różnić. Należy także dodać o typach cięcia blachy:

  • Odparowanie
  • Wypalanie
  • Topnienie wraz z wydmuchiwanie
  • Tworzenie pęknięć

Podczas cięcia blach za pomocą lasera przez odparowanie obrabiany materiał podlega odparowaniu w obojętnym chemicznie gazie. Z kolei w sytuacji metody o nazwie wypalanie, najpierw dochodzi do stopienia materiału. Następnym krokiem jest wdmuchanie stopionej części poprzez gaz.Cięcie laserem blach i metali realizuje się na jeden z następujących sposobów:

Cięcie reaktywne

Do niego używa się strumienia tlenu lub mieszaniny chemicznej która zawiera tlen a także argon. Dzięki temu, że powstaje ciepło, cięcie laserem poprzez wypalanie jest znacznie bardziej wydajne niż inne sposoby obróbki.

Cięcie z użyciem pęknięć

Ta metoda jest oparta o wytwarzanie pęknięć. Jak odbywa się to? Mają tu zastosowanie wiązki laserowe, doprowadzające dany kawałek metalu do bardzo wysokiej temperatury. Taka metoda jest polecana do materiałów o grubości co najmniej 1 mm.

Cięcie w stanie ciekłym

Taka metoda zwykle znajduje zastosowanie wśród metali z wysokich stopów. 

Blachy które można poddać obróbce?

W rzeczywistości to obróbce poddawane mogą być wszelkie rodzaje blach. Ponadto  warto też wspomnieć , że wiele firm w miastach takich jak między innymi Warszawa czy Wrocław oferuje usługę laserowego cięcia blach. Warto jednak pamiętać o tym, że ogromne znaczenie ma to jaką blacha ma grubość, które mają być poddane obróbce. Jeśli chodzi o blachy aluminiowe to jest minimum 3 mm. W przypadku blach nierdzewnych – takie cięcie idealnie sprawdzi się w elementach o grubości 6 milimetrów. 

Plusy laserowego cięcia blach – zobacz je

W przeciwieństwie do innych metod obróbki, laserowe cięcie blach ma dużo zalet.

Do najważniejszych plusów tej metody należą:

  • wydajność procesów – dzięki temu, że użyjemy skoncentrowanej wiązki lasera, nasza blacha podlega szybkiej obróbce. W krótkim okresie czasu możemy uzyskać także skomplikowane wzory, natomiast element jest od razu gotowy do użycia, bez konieczności dodatkowego obrabiania.
  • perfekcyjna powtarzalność – laserowe cięcie blach i jego procesy są ustawione automatycznie, dzięki czemu osiągamy dużą powtarzalność. Nawet precyzyjne, ciężkie do uzyskania efekty jesteśmy w stanie w 100 procentach {odtworzyć na kolejnym materiale.
  • redukcja kosztów – dzięki pełnej automatyzacji i powtarzalności procesów, jesteśmy w stanie ciąć finanse związane ze stratą materiału. Laser wytwarza cienką wiązkę, zapewniającą dokładne cięcie, co nie uszkadza przy tym części materiału, która została.