Skąd pomysł na wprowadzenie pracy zdalnej do kodeksu pracy?

W marcu zeszłego roku kiedy w naszym kraju na dłużej zagościła pandemia i wszystkie związane z nią ograniczenia, konieczna była bardzo duża zmiana w sposobie działania dużej ilości przedsiębiorstw. Niektóre sklepy zostały pozamykane, w dużej ilości miejsc zostały wprowadzone zmiany, tak aby jak najbardziej zminimalizować spotkania pracowników. W takich firmach, w których było to możliwe, pracownicy szli na pracę zdalną i pojawił się wtedy problem z regulacją takiej pracy. Wcześniej nie zdarzało się to często, przedsiębiorstwa zostały pozostawione same sobie przy ustalaniu zasad pracy na odległość.

Jak zostaną uregulowane przepisy w zakresie realizowania pracy zdalnie?

Zmodyfikowany kodeks pracy ma uwzględnić możliwość pracy z domu znaleźć się mają takie rzeczy jak:

  • określenie zasad wykonywania pracy poza siedzibą firmy,
  • możliwość wykonywania pracy zdalnej na wniosek zatrudnionego,
  • uprawnienia do anulowania pracy zdalnej zarówno przez przełożonego, jak i przez zatrudnionego,
  • uregulowanie zobowiązań przełożonego wobec pracownika,
  • kontrola pracy zdalnej pracownika przez przełożonego,
  • zakaz dyskryminacji pracownika, który pracuje poza siedzibą firmy

Dzięki temu pojawią się w nim wszelkie niezbędne informacje dające wytyczne zarówno dla osób zatrudnionych jak i pracodawców. To co jest najważniejsze to, że przełożony zgadzający się na pracę zdalną pracownika mimo wszystko musi dostarczyć mu materiały i sprzęt niezbędne do tej pracy, ale też opłacić ewentualne naprawy urządzeń. Powinno się również mieć świadomość, że możliwa jest zarówno praca poza biurem na stałe jak i okazjonalna. W takim przypadku pracownik jest zobowiązany zanieść wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej. Mówiąc o okazjonalnej pracy zdalnej mamy na myśli pracę przez maksymalnie 12 dni w roku kalendarzowym. Co ważne na okazjonalną pracę poza siedzibą firmy nie może wysłać pracownika przełożony. Tutaj chęć wykonywania pracy w domu musi być po stronie pracownika.

Przepisy BHP a praca zdalna – jak to będzie uregulowane?

Pracownik, który wykonuje pracę zdalnie również będzie zobowiązany przestrzegać przepisów BHP. Nie będą one jednak aż tak rozbudowane jak w przypadku pracy w siedzibie firmy. Zapisy, które mają znaleźć się w nowym kodeksie pracy mają poruszyć temat oświadczenia, w którym pracownik zadeklaruje, że jego miejsce pracy zdalnej zapewnia bezpieczną i higieniczną pracę. Jeśli jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę pracownik zadeklaruje, że chce pracować całkowicie zdalnie, to zostanie mu umożliwione przejście szkolenia BHP online.

Jeżeli w dalszym ciągu nie rozumiecie co jakie zmiany zajdą i jakie kroki powinniśmy poczynić z pracownikiem, który będzie chciał pracować poza siedzibą firmy w trybie stałym albo także okazjonalnie to powinniście skontaktować się z kancelariami adwokackimi, których obowiązkiem jest znajomość nowych przepisów. Odpowiednim miejscem będzie kancelaria adwokacka w Mińsku Mazowieckim, gdzie adwokaci specjalizują się w zakresie kodeksu pracy.