Prawo jazdy jest praktycznie konieczne do funkcjonowania w dzisiejszym(ych) realiach. Postęp branży transportowej(ego) jak również dostawczej skutkuje zapotrzebowanie na kierowców. Galopująca urbanizacja i coraz większe odległości między danymi punktami w miastach, też zachęcają do poruszaniu się samochodem. Nauka jazdy – w Gdańsku Krakowie czy Katowicach – non-stop jest na nią popyt. Jak wygląda nauka do egzaminu? Czym kierować się podczas wyboru szkoły nauki jazdy?

Zdrowie najważniejsze

Kiedy już podejmiesz decyzję o nauce jazdy, pierwszym ruchem jest zgłoszenie się do jednostki, która(y) przygotuje Cię odpowiednio do egzaminu. Szkoła pomoże Ci wygenerować numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę), a także pomoże zorganizować badania lekarskie. Osoba uprawniona sprawdzi stan Twojego zdrowia – wzrok, słyszenie, zmysł równowagi. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, otrzymasz zielone światło dające(ą) możliwość do ubiegania się o prawo jazdy. Co dalej? 

Poznaj teorię

W dalszej kolejności, zanim zasiądziesz za kierownicą, należy zgłębić teoretyczną stronę zagadnienia. Powinno się rozumieć przepisy ruchu drogowego, znać i dostrzegać co mówią nam znaki występujące na ulicy. W trakcie nauki teorii uczeń przeważnie korzysta z podręcznika dostarczonego przez szkołę jazdy. W ramach kursu teoretycznego oprócz reguł(ami) bezpiecznego jeżdzenia po jezdni, osoba szkolona zdobywa wiedzę o budowy(ie) i działania(u) silnika i samochodu, oraz zachowania w niestandardowych czy ryzykownych zdarzeniach. Ważne jest, aby testować poziom swojej wiedzy poprzez rozwiązywanie testy(ów), tym samym przygotowując się do państwowego egzaminu teoretycznego.

Zdobywaj doświadczenie

Kiedy znana jest nam teoria(ę), pora na praktykę! Uczeń jest zobowiązany do wyjeździć w asyście szkoleniowca minimum trzydziestuści godzin szkoleniowych. Kandydat na kierowcę uczy się kierować zarówno na placu manewrowym, jak również na ulicach ogólnodostępnych, wśród innychmi kierowców(ami). W trakcie szkolenia przyszły kierowca powinien zdobyć umiejętność parkować(ania) samochód(odu) na różne sposoby, płynnie włączać się do ruchu i jeździć zgodnie z przepisami. Brzmi odpychająco dla początkującego? bez obaw, przez cały czas jest z Tobą szkoleniowiec, który podpowiada i w razie groźnych sytuacji odpowiednio reaguje. Najczęściej, w trakcie treningu manewruje się ulicami egzaminacyjnymi, po to by kursant mógł przećwiczyć zadania(mi), które będzie wykonywał w przyszłości. 

Zapisz się na egzamin i zdaj

Kiedy auto i wydarzenia na drodze nie mają dla Ciebie tajemnic oznacza to, że pora przystąpić do państwowy(ego) egzamin(u). Aby to uczynić należy zgłosić się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego(WORD) aby umówić dogodny(ą)(ego) termin. W pierwszej kolejności podchodzimy do egzamin(u) teoretyczn(y)ego, jego zaliczenie daje przepustkę do kolejnego etapu – praktyki. Podczas egzaminu jazdy praktycznej na prawo jazdy, trzeba zaprezentować wiedzę z zakresu wyposażenia auta, umiejętnością jazdy po placu i w normalnym ruchu drogowym, jak również parkowania. 

Warto zwrócić uwagę, że każdy ma inne zdolności do jeżdżenia autem – ktoś będzie dobrym kierowca po kilku jazdach, ktoś inny będzie potrzebowa(ć)ła więcej niż 30 godzin, aby poczuć swobodę za kierownicą. Ponadto, jazdy doszkalające w Gdańsku, może różnić się od nauki jazdy w Krakowie czy Wrocławiu, ze względu na indywidualną specyfikę każdego miast(a). W momencie gdy czujemy potrzebę, powinno się skorzystać z lekcji wyrównujących oferowanych przez różne jednostki.  

Na jaką jednostkę szkoleniową wybrać?

Każdy kandydat na kierowcę, chciałby trafić do takiej(go) ośrodka, dzięki której(emu) będzie mógł szybko przejść przez proces szkoleniowy. Należy zatem, przed podjęciem decyzji(ę) wybadać, co będzie dla nas najlepsze. Internet podsuwa takie możliwości. Sprawdzenie witryn lokalnych szkół, sprawdzenie doświadczenia i poziomu zdawalności, zapoznanie się z komentarzami i opiniami w Internecie – nie wymaga to poświęcać wiele czasu, a może to zaprocentować.