W dzisiejszych czasach ogromna ilość danych przechowywana jest w formie cyfrowej na serwerach. Pozwala to na bardziej zrównoważone gromadzenie zasobów.

Również wszelkie operacje przeprowadzane na stronach internetowych przechodzą przez komputer główny – serwer. Podzespoły do serwerów powinny do siebie pasować, by ich praca przebiegała bez zakłóceń, a dane były chronione.

Warto być świadomym, jakie podzespoły do serwerów klasyfikujemy, a także poznać ich istotę dla zachowania ciągłości procesu.

Czym jest serwer?

Serwer jest to program komputerowy, urządzenie bądź zespół urządzeń, które zapewniają działanie programów, stron WWW w oparciu o połączenie sieciowe.

Jest to całodobowo funkcjonujące rozwiązanie, do którego uprawnieni użytkownicy mogą mieć łatwy akces. Podzespoły do serwerów, tworzące całość infrastruktury sieciowej potrzebują odpowiedniej konfiguracji, która zapewni ich działanie zgodne z wyznaczonym celem.

Zadania, które spełniają serwery są zróżnicowane. Jest to przede wszystkim magazynowanie danych i łatwy dostęp do nich. Użytkownicy w ramach serwera mogą swobodnie udostępniać dokumenty, a nawet kreować je równocześnie – wszelkie zmiany zapisują się bowiem na dysku serwera.

To na serwerowych bazach danych przechowywane są strony WWW. Dzięki nim możliwa jest także obsługa skrzynki pocztowej. Każdy sygnał wysyłany jest na serwer, skąd błyskawicznie przesyłany jest dalej. Dzięki kilku prostym funkcjom można sprawnie przeszukiwać i segregować nawet duże zasoby danych. Serwery to też gry, muzyka czy video w wersji online.

Jakie komponenty wchodzą w skład serwera?

Jest wiele komponentów tworzących serwer. Powinny być dokładnie skonfigurowane, bowiem każdy z nich ma duży wpływ na pracę całości.

Idąc od ogółu do szczegółu, należy wyróżnić następujące podzespoły do serwerów:

  • Płyty główne – jest to mózg wszystkich komputerów. Podpięte do procesorów, pamięci RAM oraz innych elementów infrastruktury, płyty główne zapewniają poprawne działanie serwera.
  • Procesory – odpowiadają za zużycie energii przez serwer. Pozwalają również sprawnie wykonywać zlecone zadania. Moc procesora powinna być dopasowana do typu zadań podejmowanych w ramach serwera.
  • Pamięć RAM – współpracując z procesorami, wzmacnia pamięć obliczeniową komputera. Im większa jest pamięć RAM, tym więcej trudnych obliczeń może wytrzymywać serwer.
  • Dyski twarde – są to podzespoły do serwerów, na których przechowywane są informacje. Cechują się dużą pojemnością, sprawnością i bezawaryjnością.
    Karty graficzne – mogą znacznie wpływać na prędkość i jakość obliczeń. Pozwalają także stosować wirtualne pulpity czy udostępniać pliki i video wysokiej jakości na inne urządzenia.
  • Karty sieciowe – zapewniają połączenie sieciowe, które jest niezbędne, by serwer mógł otrzymywać i przesyłać posiadane pliki. Karty sieciowe pozwalają szerszemu gronu klientów korzystać z dobrodziejstw serwerów.

Konfiguracja serwera – porozmawiaj z fachowcami

Oczywiście niezbędne jest także zapewnienie odpowiedniego pomieszczenia na serwer. Serwery pracują przeważnie na wysokich obrotach, wobec tego potrzebują właściwej wentylacji i stałego podłączenia do energii elektrycznej.

Spotkanie ze specjalistą pozwoli zdefiniować nasze potrzeby i wybrać najlepsze podzespoły do serwerów.

Fachowiec pomoże nam również skonfigurować serwer adekwatnie do naszych potrzeb. W razie kłopotów będzie można niego liczyć. Można tym sposobem uzyskać także wskazówki, jak utrzymywać podzespoły do serwerów i całą ich otoczkę.