Wedle definicji, gwinty są pewnego typu naruszeniami struktury, które wykonuje się na powierzchni walcowej lub stożkowej, zarówno na zewnątrz przedmiotu, jak i wewnątrz. Wbrew obiegowej opinii ich skuteczna produkcja nie jest prostym zadaniem. Z tego powodu warto zapoznać się z jedną z najbardziej skutecznych metod wytwarzania gwintów. 

Czym jest walcowanie gwintów?

Walcowanie gwintów, bo o tej czynności piszemy, to metoda przeprowadzana na zimno. Polega na obróbce plastycznej konkretnego przedmiotu przy pomocy specjalistycznych głowic. Walcowanie gwintów wykonuje się na bokach wszelkich okrągłych elementów. 

Zalety tej technologii

Zalet tego rozwiązania jest mnóstwo. Wśród nich wyszczególnić można przykładowo sprawność oraz skuteczność działania, a także stosunkowo niskie koszty względem innych metod wytwarzania gwintów. Gwarantuje także znaczną żywotność wszystkich obrobionych elementów. Ponadto, o ile urządzenie służące do wałkowania działa sprawnie, to zapewnia idealny, niezmienny kształt wszelkich wyprodukowanych gwintów. Wszystko to przekłada się na fakt, że zdecydowanie warto skorzystać z tej metody produkcji. 

Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź również: walcowanie blach