Elektryka samochodowa – jak dbać o swoje auto?

Aktualnie dużą(ym) popytem cieszą się samochody elektryczne. Są ciche i sprzyjają środowisku. Nie generują żadnych spalin, a prąd, któym są napędzane jest dość tani w ich przypadku.

Dlatego w obliczu postępującej transformacji energetycznej i licznych apeli głoszonych przez polityków i aktywistów ich rola rośnie. Stale rośnie ich produkcja oraz procentowy udział w rynku automotive.

Niestety jest to jeszcze opcja dla raczej majętnych klientów. Samochody elektryczne nadal są dość drogie. Co więcej nie we wszystkich krajach infrastruktura drogowa jest przystosowana na tego rodzaju pojazdy(ów).

Pamiętajmy jednak o tradycyjnych autach. W ich przypadku także bardzo ważnym komponentem jest elektryka samochodowa.

Prąd – bez niego daleko nie zajedziesz

Prąd pozwala na działanie wszystkich pojazdów. Auta spalinowe też są naszpikowane systemami elektrycznymi. Ich praca opiera się na zasilaniu elektrycznym.

Dla wygody użytkowania konieczna jest działająca elektryka samochodowa. Całe szczęście nie trudno znaleźć warsztaty, których przedmiotem zainteresowania jest elektryka samochodowa. W samym mieście Warszawa jest ich kilkuset. Ursynów, Mokotów czy Targówek to wielkie dzielnice, żyjące własnym życiem. To między innymi tutaj porozsiewani są specjaliści od utrzymania przewodów elektrycznych w naszych autach.

Silnik samochodu odpala się pod wpływem iskry elektrycznej sprowokowanej przez przekręcenie klucza w stacyjce. Elektryka to również wiele dodatków, które czynią jazdę autem wygodniejszą. Mowa tu choćby o klimatyzacji, otwieraniu okien czy ogrzewanych fotelach.

Ile elektryki ląduje w najnowszych modelach samochodów?

Nowo powstające auta są coraz bardziej podobne do tzw. elektryków. Spotkamy w nich wielkie pokłady różnego rodzaju kabli elektrycznych, które w zasadzie ponoszą odpowiedzialność za działanie auta.

Popularnym wyborem ostatnimi czasy stały się samochody hybrydowe. Łączą one w sobie cechy aut spalinowych i elektrycznych. Układy elektryczne pełnią kluczową rolę w bezawaryjnym działaniu takich aut.

Co ważne odpowiadają za systemy zabezpieczające. Obiektem ich działania jest również sterowanie pojazdem. Nowe auta zamiast lusterek wyposażane są w kamery i sygnalizatory, które sprawdzają się przy manewrach parkowania lub w trakcie poruszania się w zakorkowanych miastach.

Elektryka samochodowa w autach nowej generacji pozwala też sygnalizować nasze zamiary innym kierowcom. Wpływa to na bezpieczeństwo oraz płynność całego ruchu drogowego

Jednak jest też druga strona medalu. Biorąc pod uwagę ilość elektryki w nowoczensych samochodach należy jej mocno pilnować. Czasem wystarczy wypięty kabel, żeby zaburzyć pracę silnika lub innych elementów.

Elektrycy samochodowi – gdzie szukać dobrych fachowców?

Nie da się mówić o płynnej jeździe jeśli elementy sterujące nie są w pełni sprawne.

Podobnie, jak robimy to z ogólnym stanem samochodu, elektryka samochodowa także powinna być badana cyklicznie. Taki(a) kontrola opiera się na badaniu komputerowym. Elektryk podpina odpowiednio ustawiony komputer do silnika i ma wgląd do wszystkich potencjalnych błędów.

Taki przegląd jest dosyć szybki, a przede wszystkim skuteczny. Gdy wykryjemy jakiś(ąś) błąd należy niezwłocznie zadbać o wymianę uszkodzonych komponentów.

Ważny jest też trafny wybór mechanika. W związku z postępującą elektryfikacją samochodów rośnie też popyt na usługi serwisowe i konserwacyjne. Jest to zjawisko korzystne dla konsumentów – większy wybór skutkuje często wzrostem jakości świadczonych usług. Jednak w obliczu natężenia nowopowstających garaży trzeba wybierać z głową. W innym przypadku można się rozczarować.

Internet jest świetnym narzędziem, które znacznie ułatwia szansę na spotkanie rzetelnego fachowca. W zależności od miejsca pobytu wystarczy wpisać odpowiedni(ą) zwrot w wyszukiwarce, np. “elektryka samochodowa, warszawa, ursynów”. Strona błyskawicznie wskaże nam adresy mechaników z tego obszaru. Co więcej, będziemy mogli znaleźć opinie i uwagi poprzednich klientów danego mechanika.

Auto jako niemal niezbędny element rzeczywistości wielu z nas zasługuję na dbanie. Oddanie go do mechanika warto poprzedzić rekonesansem, wtedy szanse, że będzie nam długo służyło znacznie wzrastają.

Żródło: Elektryk samochodowy Ursynów.