Rury stalowe najczęściej różnią się od siebie nie tylko sposobem wykonania, ale mają także inne typy i wartości techniczne. Ważne jest aby właściwie wkomponować rodzaj rur stalowych do planowanej realizacji. Powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić wszystkie właściwości, takie jak waga stali, materiał oraz sposób stworzenia. Jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami rur stalowych i jakie powinniśmy kupić do naszego projektu?

Jakie istnieją rodzaje rur stalowych?

Wyróżnić możemy rury stalowe ze szwem, które powstają w wyniku cięcia i następnie spawania ukształtowanych płatów stalowych.

Są także rury bezszwowe, jednak ich wyprodukowanie jest dosyć trudne i dlatego nie są często spotykane. Stosuje się przy nich metodę ukośnego walcowania lub Calmesa. Rury bezszwowe stosowane są w takich miejscach, gdzie konieczna jest bardzo dobra szczelność produktu.

Ostatni już typ rur stalowych to takie posiadające izolację. Charakteryzują się tym, że nie są podatne na wysokie i niskie temperatury oraz na środki chemiczne.

Kiedy i jakie rury stalowe mogą być zastosowane?

Rury stalowe stosowane są niemal wszędzie. Sporo urządzeń codziennego użytku, takich jak choćby pralki, lodówki a także samochody ma w rzeczy samej rury stalowe, bez których nie są w stanie prawidłowo pracować. Niemal we wszystkich gałęziach przemysłu znajdziemy tego typu produkt, który rzecz jazda jest zawsze odpowiednio dostosowany do potrzeb, przez zadbanie o właściwe parametry i cechy fizyczne.

Przykładowo rury stalowe kotłowe muszą cechować się niepodatnością na bardzo wysokie temperatury sięgające nawet do 700 st. C i wytrzymałością ciśnienia do 300 barów. 

W przemyśle chemicznym dla odmiany będą użyte rury zrobione ze stali odpornej na kwasy. Konieczne jest aby była ona niepodatna na wysoką temperaturę, korozję i różne odczynniki. Kolejny rodzaj rur stalowych – rury czarne. Wykonywane są ze stali węglowej i znajdują zastosowanie w branży motoryzacyjnej albo do odprowadzania sadzy w przewodach kominowych. Natomiast rury ze stali nierdzewnej są najszerzej używanymi stalowymi rurami. Używa się je przykładowo do tworzeniu balustrad i poręczy schodów, systemów klimatyzacji, sprzętu AGD, elektroniki, instalacji chemicznych a także w branży spożywczej do budowania zbiorników i silosów.

Istotne jest żeby wybrać producenta, który dokładnie wytwarza rury stalowe i zwraca uwagę na detale. Idealną firmę z pewnością wyszukacie we Wrocławiu – jest nią z pewnością Gostal – rury stalowe.

Mocne strony stalowych rur

Jedną z najważniejszych plusów rur stalowych jest ich odporność mechaniczna na ściskanie, rozciąganie i zginanie. Nie trzeba więc stosować zbyt wielu podpór, nawet jeśli posiadamy bardzo długie odcinki rur. W dodatku stal nie odkształca się i nie rozciąga się pod wpływem wysokiej temperatury, nie jest wrażliwa na oddziaływanie promieni UV a także jest tworzywem bardzo mocno szczelnym, więc tlen nie ma prawa wpaść do środka rur.

Jak widzicie, rury stalowe są niezmiernie użytecznym i popularnym tworem. Jeśli uda nam się znaleźć profesjonalny zakład, który zajmuje się produkcją rur ze stali to nie zawiedziemy się na nich. Polecamy poszukać producenta we Wrocławiu – nie przeliczycie się na produktach z tego miasta.