Agregat prądotwórczy – z czym to się je

Najprościej tłumacząc agregat prądotwórczy robi dla nas prąd. Oczywiście nie jest tak, że pojawia się on znikąd. Generator przetwarza na niego energię mechaniczną i jest zasilany gazem, benzyną lub olejem napędowym. Ale zdecydowanie najważniejsze w nim jest to, że umożliwia nam korzystanie z elektryczności.

Gdzie więc możemy wykorzystać tę maszynę? Wszędzie tam, gdzie sieć energetyczna nie została jeszcze doprowadzona, np. na budowie, albo w sytuacji, kiedy nawet krótkie przerwy w dostawie prądu mogą się źle skończyć. Takimi miejscami są np. szpital.

Jakie są silniki w agregatach prądotwórczych

Agregaty nie pracują na wodę albo powietrze, tylko potrzebują do tego odpowiedniego napędu. W sklepach kupimy generatory z silnikiem diesla, benzynowym oraz na gaz ziemny. Długość pracy maszyny zależy od wielkości zbiornika na paliwo.

Generatory poza typem silnika różnią się przede wszystkim wielkością. Co za tym idzie agregaty zasilane benzyną znajdą zastosowanie w innych miejscach i sytuacjach od tych na olej napędowy.

Generatory na benzynę

Generatory na benzynę są najpopularniejsze w domach albo przy niewielkich placach budowlanych. Głównym powodem jest to, że są niewielkich rozmiarów i ich cena nie jest duża. Oprócz tego urządzenia te są ciche, a ich silniki szybko i prosto się naprawia i konserwuje. Silniki benzynowe żyją krócej, ale zaletą jest to, że nie ma trudności z włączeniem ich przy niskich temperaturach.

Agregaty z dieslem

Agregaty z silnikiem diesla są zdecydowanie droższe, ale i większe, do tego cechuje je dużo niższe niż przy benzynie spalanie paliwa i korzystniejsza cena oleju. Do tego wszystkiego musimy zaznaczyć, że awarie prawie wcale nie występują pod warunkiem ich cyklicznego. Cena jednak zdecydowanie odstrasza, a to dlatego, że tego typu urządzenia raczej nie służą jako zabezpieczenie przed tymczasowym brakiem prądu. Wykorzystywane są podczas budowy albo na festiwalach. 

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych konstruktorów agregatów z silnikiem diesla jest przedsiębiorstwo Himoinsa

Generatory gazowe

Na zakończenie zostało opisanie agregatów na gaz ziemny, które są bardzo tanie w utrzymaniu – gaz kosztuje zdecydowanie mniej niż benzyna czy olej. Warto nadmienić, że jest to najbardziej ekologiczny ze wszystkich sposób zasilania generatora. Ze względu na wysoką cenę są jednak najczęściej wykorzystywane przez zakłady przemysłowe. 

Jaki agregat prądotwórczy powinieneś wybrać?

Warto pomyśleć do czego chcesz używać agregatu. Jeżeli nie czujesz się dobrze w trakcie długich braków w dostawie prądu i potrzebujesz niewielkiego, cichego i taniego agregatu – postaw na taki z silnikiem benzynowym. Po wybraniu idealnego natężenia i pojemności będzie doskonały przy wyjątkowych sytuacjach. 

Możesz również zainwestować w generator zasilany gazem w sytuacji kiedy posiadasz większą kwotę. Wiąże się to z jednorazowo dużym kosztem, ale potem będziesz mile zaskoczony jaki jest ekonomiczny.

O urządzeniu z silnikiem diesla nie musisz myśleć, dopóki nie ma sytuacji, że brak prądu może narazić Cię na utratę majątku albo będzie zagrożeniem dla czyjegoś zdrowia lub życia. W przeciwnym razie nie ma potrzeby inwestowania w tak drogi sprzęt, który będzie wykorzystywany rzadko.