Po zbudowaniu domu, czy kupnie mieszkania nadchodzi pora na urządzanie pomieszczeń. Jeżeli nie posiadamy „zmysłu plastycznego” należy udać się do profesjonalisty w tym zakresie. Każdy z tych profesji trudni się szeroko pojętym urządzaniem wnętrz. Przed zaczęciem szukania właściwej osoby, która zwizualizuje nam nasze wyśnione wnętrze, można zorientować się, którego specjalistę właściwie będziemy potrzebowali. Architekt wnętrz Poznań, dekorator, projektant – wszystkie te profesje zajmują się wykańczaniem pomieszczeń. Czym się różnią? Na pewno zajmują się nieco innym zakresem prac. Na różnym etapie urządzania wnętrz potrzebny jest inny fachowiec. Kiedy warto zatrudnić architekta wnętrz, dekoratora, a kiedy projektanta? Na co zwrócić uwagę szukając właściwego specjalistę?

Czym się zajmuje architekt wnętrz?

To, czym się trudni architekt budowlany niemal każdy wie – jego obowiązkiem jest projektowanie budynków. Nie każdy jednak słyszał o architekcie wnętrz. Czym on się dokładnie trudni? Ich najistotniejszym celem jest takie zaprojektowanie obszaru do funkcjonowania domowników, żeby było wygodne i praktyczne. Na pewno uwzględniając wszystkie obowiązujące przepisy budowlane. Wizualizując pomieszczenie, musi on rozważyć takie aspekty jak wygoda, bezpieczeństwo, komunikacja, a także osobistych potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Profesja architekta wnętrz nie jest jedynie zawodem artystycznym, ale techniczno – artystycznym. W czasie swojej pracy musi wykazać się wiedzą z dziedziny elektryki, hydrauliki, materiałoznawstwa, i konstrukcji budynków. Osoba wykonująca ten zawód musi skończyć studia wyższe na uczelni takiej jak Akademia Sztuk Pięknych, czy Politechnika. Poznań jest miastem, gdzie znajduje się dużo pracowni architektonicznych, tak więc wybór jest spory. Inaczej niż w przypadku architektów budowlanych nie musi mieć specjalnych uprawnień. Oczywiście oprócz skończonych studiów wyższych, warto aby taki specjalista wykonywał swoje obowiązki z pasją i miał talent artystyczny.

Czym się zajmuje projektant wnętrz?

Profesja projektanta jest nieco różna od architekta wnętrz. Osoba wykonująca ten zawód musi charakteryzować się przede wszystkim dobrym zmysłem plastycznym. Jej celem jest zwizualizowanie wnętrza, czyli zaplanowanie jak powinno ono wyglądać, jakie umieścić w nim meble, a także jakie kolory będą dominować. W sytuacji projektanta wnętrz, nie musi ukończyć studiów kierunkowych, może ukończyć tylko kursy, ale i to nie jest niezbędne. Projektant wnętrz zazwyczaj specjalizuje się w projektowaniu pojedynczego pomieszczenia jak np. kuchnia czy łazienka, bez brania pod uwagę reszty pomieszczeń. Z pewnością musi posiadać minimalną wiedzę o wszelkich instalacjach, nie da się zaprojektować kuchni, nie biorąc pod uwagę sposobu, w jaki podłączona będzie woda czy prąd. Projektant przed rozpoczęciem zlecenia musi przede wszystkim poznać wymagania właściciela, a później sporządzić szkic projektu.

Dekorator wnętrz – najważniejsze informacje

Następnym zawodem powiązanym z wykańczaniem wnętrz jest dekorator. Zgodnie z nazwą zawodu, dekorator specjalizuje się w dekorowaniu czyli projektowaniu ostatecznego wystroju wnętrza. Na pewno jest to stricte artystyczny zawód, potrzebujący dobrze rozwiniętego talentu plastycznego. Dekoratorzy nie muszą posiadać studiów kierunkowych, ale najczęściej są oni po ukończeniu jakiegoś plastycznego kierunku. Dobry specjalista będzie umiał dopasować końcowe urządzenie pomieszczeń do wymagań inwestora. Musi on także posiadać szeroką wiedzę z zakresu kolorystyki, tekstur, oraz faktur. Jego finalny projekt musi być spójny, a całość właściwie ze sobą współgrać. Można powiedzieć, że dekorator odpowiedzialny jest za przysłowiową „wisienkę na torcie”. Dekorator bierze pod uwagę konstrukcji budynku czy instalacji, jego celem jest dobór barw, wyposażenia, zasłon, obrazów itp. Zazwyczaj dekorator idzie z inwestorem do sklepów z produktami do dekoracji wnętrz i pomaga mu dobrać odpowiednie, pasujące do siebie dodatki. Dekorator nie może zajmować się projektowaniem całości, czyli być architektem, ale architekt może być również dekoratorem wnętrz. Często zatrudniając architekta wnętrz, kontaktuje się on z dekoratorem, co umożliwia przeprowadzić cały projekt wnętrza od a do z.