Biznesmen zajmujący się prowadzeniem specjalistycznej firmy budowlanej musi zadać sobie pytanie jaki charakter usług chce oferować? Pojęcie usług budowlanych jest obszerne, określone przez prawo budowlane. Zgodnie z przepisami usługi budowlane rozumiane są jako budowanie, przebudowywanie, montowanie, wynurzanie, a także remont budowli.  Otwierając przedsiębiorstwo budowlane nie jest potrzebne posiadanie licencji, lub zezwoleń. W rzeczywistości właścicielem może być każdy, nawet bez specjalistycznej szkoły. Jednakże zakres niektórych prac ze względu na bezpieczeństwo wymaga posiadania uprawnień. Właściciel firmy budowlanej może po prostu zatrudnić osoby  posiadające wymagane pozwolenia. Jakie prace wchodzą w zakres prac budowlanych? Jaki zakres usług może oferować specjalistyczna firma budowlana, taka jak np. https://fb-jelcz.pl/?

Roboty drogowe – budowa dróg i autostrad

Jedną z usług świadczonych przez firmy budowlane jest budowa dróg. Z pewnością nie każde przedsiębiorstwo będzie miało ją w swojej ofercie, gdyż jest to dosyć specyficzna specjalizacja, z pewnością bardzo różni się od budowy domu. Przedsiębiorstwo zajmujące się robotami drogowymi musi być wyposażona w specjalistyczny sprzęt. Oprócz samego wybudowania nawierzchni niektóre firmy kompleksowo dbają o powstawanie drogi, również części podziemnej, czyli np. kanalizacja, woda, gaz, instalacja techniczna. Oczywiście również w tym obszarze branży budowlanej są specjalizacje. Niektóre firmy zajmują się budową autostrad, inne z kolei ścieżkami rowerowymi, parkingami czy brukowaniem nawierzchni. Ważne, aby usług drogowych dana firma była także terminowa. Budowa dróg często ma wpływ na korkowanie ulic, które może być szczególnie męczące w miastach gdzie sezonowo pojawia się wielu turystów czyli np. Zakopane, Trójmiasto- Gdańsk, Gdynia, Sopot.

Usuwanie gruzu oraz odpadów budowlanych

Każda budowa wiąże się z produkcją odpadów budowlanych czyli np. gruzu. Doskonałym rozwiązaniem jest, gdy zatrudniona firma budowlana posiada w swojej ofercie również uprzątanie odpadów. Nie ma potrzeby wówczas poszukiwać i angażować następnych podwykonawców. Złogi gruzu oczekujące na posprzątanie na pewno nie upraszczają progresu prac budowlanych, dlatego warto dbać o ich okresowe usuwanie. W takim przypadku firma budowlana mająca odpowiedniej wielkości kontenery i dobry sprzęt jest na pewno na wagę złota. 

Wynajem koparki przez profesjonalną firmę budowlaną

Duże firmy budowlane mogą również rozszerzyć zakres swoich usług o wynajem sprzętu budowlanego jak np. koparka.  Takie pojazdy nie zawsze pracują, a szkoda aby stały na placu bezczynnie. Dlatego część firm budowlanych decyduje się na wynajem swoich maszyn. Mogą to być koparki kołowe lub gąsiennicowe, spycharki, walce a także inne.Bez wątpienia taki sprzęt wymaga specjalistycznej obsługi, dlatego często jest ona w pakiecie z maszyną. Wykwalifikowana kadra znacznie lepiej da sobie radę z obsługą specjalistycznej koparki, niż amator. 

Prace ziemne proponowane przez specjalistyczną firmę budowlaną

Wachlarz prac ziemnych to m.in. wykopy, nasypy, i wymiana gruntu. Część przedsiębiorstw budowlanych oferuje również przygotowanie nawierzchni przed rozpoczęciem budowy. Niekiedy budowla nie może powstać ze względu na niewłaściwy grunt. Taką trudność jest w stanie rozwiązać firma zajmująca się kompleksowymi pracami ziemnymi. Z takiej opcji warto skorzystać także wtedy, kiedy trzeba wykonać nasyp lub wykop. Specjalistyczna firma jest w stanie wykonać takie usługi sprawnie i dokładnie z uwzględnieniem wszelkich uwarunkowań.

Układanie kostki brukowej, czyli całościowe usługi brukarskie

Jednym z wielu zakresów prac budowlanych jest na pewno układanie kostki brukowej. Jest to dosyć powszechna usługa oferowana przez wiele firm. Istotne jest aby realizować ją z najwyższą starannością przez wyspecjalizowanych pracowników posiadających doświadczenie. Usługi brukarskie to dosyć szeroki wachlarz prac obejmujący zarówno ścieżki ogrodowe, jak i brukowanie parkingów.

Wyburzanie budynków przez profesjonalną firmę budowlaną

Wyburzenia budynku wymaga szczególnej wiedzy i odpowiedniego sprzętu. Firma proponująca takie usługi powinna robić to przede wszystkim bezpiecznie i zatrudniać wykwalifikowanych pracowników. Aby roboty odbywały się sprawnie i bez utrudnień wymagane jest kompleksowe podejście. 

Budowa placów zabaw- zadanie dla profesjonalistów

Firmy oferujące budowę placów zabaw współpracują zarówno z osobami prywatnymi, jak i dyrektorami szkół. Wykonują swoje usługi również dla miejsc publicznych jak np. parki. Firma posiadająca w swojej ofercie tę usługę powinna przedewszystkim o bezpieczeństwo tego miejsca. Często budowa takiego placu to nie tylko zamontowanie urządzeń, ale także przygotowanie gruntu, wylewki i wiele innych. Istotne aby podejście profesjonalistów było kompleksowe. 

Transport materiałów sypkich

Czy firma budowlana powinna zajmować się również transportem? Z pewnością tak! Część firm ma w swojej ofercie taką usługę jak transport materiałów sypkich, tzn piasku a także innego rodzaju kruszywa. Zazwyczaj taka usługa jest zapewniana ze specjalistyczną pojazdu. Oczywiście pojazdy muszą być przystosowane do przewozu tego typu materiałów.