Każdy przyszły kierowca myśli o tym jak będzie wyglądał kurs, a następnie egzamin na prawo jazdy w Zabrzu. Nauka jazdy samochodem należy do mocno stresujących przeżyć, a dodatkowe utrudnienia w postaci skrzyżowań, rond i parkingów w centrum miasta, mogą bardzo ostudzić zapał. Dobrze jest wiedzieć co może wydarzyć się podczas kursu na prawo jazdy w Zabrzu.

Jakie pułapki czekają nas na egzaminie na prawo jazdy?

Nie ważne jest to w jakim miejscu uczymy się jeździć, musimy przygotować się na pułapki. W każdej miejscowości są ciężkie ronda i podchwytliwe krzyżówki. Egzaminatorzy lubią prowadzić potencjalnych kierowców jednokierunkowymi ulicami albo jeździć przez skomplikowane ronda. Im mniejsze miasto tym prościej jest kursantom zdać egzamin. W mniejszych miastach jak Zabrze nie będzie 4-pasmowych ulic i skomplikowanych skrzyżowań jak w stolicy. Powinno się mimo wszystko pojechać kilka razy do dużego miasta, tak żeby później nie bać się jeździć nowymi drogami. Niestety w ciągu 30 godzin jazd, które trzeba wyjeździć podczas kursu na prawo jazdy ciężko jest poczuć pewność w trakcie prowadzenia auta. Między innymi dlatego tak ważne jest pójście do odpowiedniej szkoły jazdy w Zabrzu i nie tylko. Podczas kursu na prawo jazdy instruktor musi pomyśleć o tym, żebyśmy odwiedzili wszystkie ciężkie miejscówki. Mając takie doświadczenie egzamin nie będzie dla nas aż tak stresujący i o wiele łatwiej będzie nam go zdać.

egzamin na prawo jazdy w Zabrzu
Wiele osób kiedy wspomina swój egzamin na prawo jazdy, twierdzi, że był to jeden z najbardziej stresujących egzaminów w życiu – bardziej niż matura czy egzaminy na studiach. Z tego względu warto dobrze się do niego przygotować.

Jakie trudne miejsca są na Śląsku?

Jeśli chcecie zdawać egzamin w Katowicach to możecie spodziewać się kilku problematycznych miejsc, ponieważ jest ich tam przynajmniej kilkanaście. Jednym z takich miejsc jest ul. Św. Jana, która kieruje się w stronę Rynku. W tym miejscu przyszły kierowca musi wiedzieć, na którym pasie się ustawić jeszcze zanim zobaczy znaki.

Następny trudny przypadek jest w trakcie jazdy ul. Kobylińskiego w stronę ul. Dąbrowskiego oraz jadąc na ul. Plebiscytową od ul. Dąbrowskiego. Na tych ulicach jest zbyt długa podwójna ciągła i trzeba bardzo uważać podczas skręcania, żeby na nią nie najechać.

Prawie jednakowa sytuacja jest kiedy skręcamy w lewo z ul. Andrzeja na ul. Batorego. Linię ciągłą namalowano tam na tak długim kawałku, że prawie zawsze najedzie się na nią tyłem auta.

Takich miejsc na Śląsku jest o wiele więcej. Zdarzają się też ulice, gdzie oznakowanie poziome nie jest zbyt dobrze widoczne. Można się z tym spotkać między innymi wtedy, gdy kiedy chcemy jechać z ul. Strzeleckiej na Mikołowską.

Dużo tego typu miejsc jest też w Dąbrowie Górniczej. Jednym z ciężkich miejsc jest też Plac Miarki, z którego można jechać na ul. Wita Stwosza. Tam są dwie linie stopu. Nikt oczywiście tego nie robi, ale osoba, która jest podczas egzaminu na prawo jazdy nie może tego zlekceważyć.

godziny szczytu w Zabrzu
Godziny szczytu to najbardziej znienawidzona przez kursantów pora. Kilka godzin jazd warto poświęcić na stanie w korkach – w końcu to też trzeba umieć. Pozostałe jazdy warto jednak zaplanować w innych, mniej ruchliwych godzinach.

Gdzie najlepiej zdawać egzamin na prawo jazdy?

Na całe szczęście w województwie śląskim można zdawać egzamin w większej ilości miast niż tylko Katowice. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach posiada aż 5 oddziałów terenowych. Egzamin na prawo jazdy mamy możliwość zdawania w Dąbrowie Górniczej, Bytomiu i Tychach. W Tychach dobrze odnajdą się osoby, które lubią ronda. Jest ich tam naprawdę dużo i wszystkie są jednakowe. W Bytomiu jest inaczej i tam w Centrum jest niesamowicie dużo jednokierunkowych dróg, które potem są przekształcane na chwilę w dwukierunkowe a następnie z powrotem w jednokierunkowe, co może być mocno mylące.

WORD Katowice ma również oddziały terenowe w Jastrzębiu Zdroju i Rybniku, które są trochę dalej od stolicy województwa śląskiego.

Wszystkie miejsca gdzie można zdawać egzamin są świetnie opisane i oznaczone na stronie https://info-car.pl/new/prawo-jazdy/zobacz-gdzie-mozesz-zdawac-egzamin.

Kursanci z Zabrza mogą śmiało wybierać w miastach do zdawania egzaminu. Nawet jeśli zdecydujecie się na naukę jazdy w mniejszej miejscowości, w której prościej jest zdać egzamin niż w Katowicach, to warto kilka razy pojeździć także tam.