Nie można w żaden sposób zaprzeczyć, że praworządność to jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania społeczeństwa nie tylko naszego państwa, ale również wielu innych. Praworządność zapewnia odpowiednią wygodę funkcjonowania dla obywateli, którzy mają gwarancję tego, że różnorakie konflikty zostaną rozwiązane sprawiedliwie, kryminaliści skutecznie osądzani, a na wyroki sądów nikt nie będzie wywierał zgubnego nacisku. Oczywiście należy mieć świadomość, że nie są to jedyne cechy szczególne praworządności – jest ich o wiele więcej. W obecnych czasach jest to zagadnienie, które zdecydowanie dobrze jest regularnie poruszać. Bez praworządności nie byłoby bowiem dobrze funkcjonującego społeczeństwa – mamy do czynienia ze swoistym fundamentem, na którym budujemy nasze państwo, nasz naród, naszą tożsamość oraz poczucie bezpieczeństwa. Z tego względu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zachęcić do zapoznania się z krótkim wywodem odnośnie godnych największej uwagi znaków szczególnych praworządności.

Wolne media

Dobrze mieć zdawać sobie sprawę z tego, że praworządność nie ogranicza się jedynie do skutecznego działania organów sądowniczych, ale także trzeba zwrócić uwagę na wszelkiego typu kwestie czysto społeczne. Wśród nich są bez najmniejszej wątpliwości wolność mediów, które powinny działać sprawnie, być niezależne i nie mogą być w żaden sposób ograniczane czy cenzurowane przez państwo ani inne czynniki. Jest to gwarancja tego, że obywatele mają dostęp do informacji z różnych źródeł, do opinii oraz reportaży tworzonych przez niezależnych publicystów i dziennikarzy. Wolność słowa jest podstawą nie tylko wolności mediów, ale również w nieco bardziej szerokim ujęciu wspomnianej praworządności. Jeśli media są w jakikolwiek sposób atakowane lub ograniczane, mamy do czynienia ze zjawiskiem niezwykle przykrym i zgubnym, który znaczącą uderza w praworządność, na jaką wszyscy jako obywatele bez wątpienia zasługujemy.

Wolność zgromadzeń

Następnym bez wątpienia kluczowym aspektem praworządności jest wolność do organizowania różnego typu protestów, marszów oraz innego rodzaju form poparcia lub sprzeciwu różnorakim zjawiskom, zwykle związanych z tym, w jaki sposób działa obecna władza. Nad wyraz kluczowe jest to, aby obywatele mieli możliwość nie tylko jeśli chodzi o wyrażanie swoich opinii, ale również manifestowania ich, niezależnie od tego, z czym się zgadzają lub nie – mówimy tutaj o naprawdę solidnym fundamencie zarówno praworządności, jak i demokracji.

Sprawnie działająca machina urzędnicza

Żeby mieszkańcy danego państwa mogli mieć satysfakcję z pełni swoich praw oraz mieli możliwość dokonywania pewnych urzędowych czynności, kluczowe są sprawnie działające urzędy. Wszyscy obywatele mają do czynienia z takimi właśnie instytucjami i regularnie mamy do załatwienia pewne sprawy, które należy w takowych rozwiązać – urzędnicy nie mogą być zatem skorumpowani i nikt nie powinien w jakimkolwiek stopniu wpływać na ich pracę.

Równość względem prawa

Nikt nie może być “lepszy” jeśli chodzi o sprawy karne. Wszyscy członkowie naszego społeczeństwa powinni przestrzegać tych samych zasad, ponosić identyczną odpowiedzialność za swoje czyny oraz otrzymywać dokładnie taki sam wymiar kary regulowany odpowiednimi kodeksami. Nie może być sytuacji, w której istnieją równi i równiejsi w kwestii prawa – mamy wtedy do czynienia ze znaczną skazą na praworządności.

Prawo do sprawiedliwego procesu i niezależni prawnicy

Praworządność opiera się na tym, że sprawiedliwy proces oraz odpowiedni prawnik należą się każdemu, niezależnie od tego, o jaką dokładnie sprawę chodzi. W sądzie może reprezentować nas adwokat lub radca prawny z przydziału, lecz możemy zdecydować się również na wynajęcie zaufanego fachowca w tym zakresie. Na prawników również władza nie może w jakikolwiek sposób wpływać, gdyż znacznie gryzie się to ze zjawiskiem praworządności.

Wolne wybory

Decydowanie o rządzącej nami władzy to jedna z podstaw zarówno demokracji, jak i praworządności. Bez wolnych wyborów nie można oznajmić, że żyjemy w wolnym kraju, jeśli ten jest zadeklarowany jako kraj demokratyczny – mówimy chociażby o Polsce. Bez wątpienia każdy prawnik to powie. W dzisiejszych czasach trudno zwizualizować sobie komfortowe życie w kraju, w którym władza nie jest wybierana w wolnych wyborach – spójrzmy między innymi za naszą wschodnią granicę i obecną sytuację chociażby na Białorusi.

Walczmy o praworządność

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że praworządność jest jednym z najbardziej potrzebnych elementów funkcjonowania każdego państwa. Z tego powodu z tym należy troszczyć się o swoje prawa i domagać się praworządności w każdy możliwy sposób.

Bibliografia:

  1. adwokat-topczewska.pl