Może projektujesz właśnie dom i zastanawiasz się które drzwi kupić? A może planujesz remont generalny swojego mieszkania i chcesz wymienić ten kluczowy czynnik? Jeśli interesuje Cię kwestia drzwi, ten artykuł jest dla Ciebie

Jakie cechy powinny posiadać drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne są bardzo ważnym elementem domu. To one są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo, jak również jakość życia w mieszkaniu. Drzwi wejściowe oprócz tego, że potrafią być przyjemne dla oka, powinny być wytrzymałe, wykonane z wytrzymałych materiałów.

Od jakości drzwi zewnętrznych zależy nasz komfort życia. Przede wszystkim dlatego, że przeciętne drzwi wejściowe nie będą nas odpowiednio izolowały od chłodu i będą wpuszczały od groma dźwięków, które prawdopodobnie będą dokuczliwe, przede wszystkim jeśli mieszkacie w bloku.

Warto także zwrócić uwagę na to czy drzwi są ognioodporne i czy są podatne na uszkodzenia. To ostatnie w szczególności powinno zwrócić uwagę właścicieli psów i kotów, które mogą zniszczyć drzwi.

Jakie drzwi zewnętrzne kupić?

Drzwi zewnętrzne mogą być jedno i dwuskrzydłowe, przeszklone i pełne. Wybór jednego typu będzie zależał od rodzaju zabudowy w jakiej mieszkamy. Niestety ale mieszkając w bloku nie możemy kupić drzwi dwuskrzydłowych i najczęściej jesteśmy ograniczeni do z góry ustalonych gabarytów ościeżnicy. Jedyne co możemy spersonalizować to materiał wykonania.

Wtedy możemy wziąć pod uwagę drzwi drewniane. Drewno jest wrażliwe na wilgoć wobec tego te drzwi fantastycznie sprawdzą się w klatkach a także pod wiatami. Kupimy je w wielu kolorach i wzorach, są niesamowicie trwałe i gwarantują świetną izolację termiczną i akustyczną. Ich minusem jest to, że są drogie i podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Kolejnym rodzajem są drzwi wykonane ze stali, które są bezkonkurencyjnymi drzwiami antywłamaniowymi. Takie drzwi są odporne na ogień i czynniki mechaniczne, są całkiem niedrogie, ale mają wysoki współczynnik przenikania ciepła i zapewniają małą izolację akustyczną.

Ostatni już typ materiału, z którego robione są drzwi to PCV. Te drzwi gwarantują niezłą izolację termiczną i akustyczną. Znajdziemy je w wszelakich wzorach i kolorach i są zdecydowanie najtańszą alternatywą drzwi zewnętrznych. Niestety są też podatne na odkształcenia i z biegiem lat mogą przestać się zamykać.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Drzwi wewnętrzne kupimy w najróżniejszych wzorach i kolorach, wykonane z rozmaitych materiałów. To przede wszystkim od nich zależy jak będzie odczuwane nasze wnętrze. Warto zharmonizować je ze stylem i kolorem mieszkania, ale pamiętać też o wskaźnikach.

Drzwi jednoskrzydłowe są wyjątkowo ponadczasowe a także dźwiękoszczelne. Drzwi dwuskrzydłowe będą pasowały do dużych lokali. Drzwi przesuwne pasują do mieszkań w stylu nowoczesnym i loftowym. Poza tym oszczędzają one dużo przestrzeni. Możemy kupić również drzwi harmonijkowe, które analogicznie jak przesuwne zajmują niewiele miejsca, ale nie należą do zbyt solidnych ani dźwiękoszczelnych.

Jak widzicie zbiór drzwi jest duży i to tylko od nas zależy czy wolimy postawić na bezpieczeństwo ale mieć kiepską izolację cieplną, czy odwrotnie. Weźcie jednak pod uwagę, że nie jest do końca istotne z jakiego tworzywa drzwi będą wykonane, musicie zwrócić uwagę na ich jakość. Również drewniane drzwi mogą prędko zniszczyć się jeżeli nie będą solidnie wykonane.