Prawo jazdy to dla większości zdających jeden z najważniejszych egzaminów w życiu, ważniejszy niż egzamin dojrzałości. Dzieje się tak zwłaszcza ze względu na ogromne pokłady emocji, towarzyszących nam podczas tego momentu, ponieważ jest to niemały stres dla większości kursantów. Pomimo, że kurs obejmuje jazdy z instruktorem, kiedy jesteśmy twarzą w twarz w samochodzie z osobą egzaminującą, wcześniej proste czynności mogą sprawić nam trudności. Jak postępować, żeby wyjść z tej sytuacji zwycięsko?

Przydatne wskazówki na egzamin praktyczny.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy składa się z paru elementów, które się nie zmieniają. Są to: przygotowanie do jazdy, jazda, po łuku, tzw „górka”, a po dobrym ich wykonaniu, egzaminator wyjeżdża z kursantem “na miasto”, aby sprawdzić umiejętność prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym. W trakcie trwania praktycznego egzaminu na prawo jazdy należy pamiętać o paru kluczowych zasadach. Musimy być skupieni – w trakcie każdego etapu egzaminu, musimy najlepiej jak potrafimy wykonać wyzanczone zadania. Egzaminator zwróci uwagę na wszystko, najbardziej istotne elementy to:


– ustawienie lusterek i fotela

– zapięcie pasów

– łuk należy przejechać ciągiem – inaczej egzaminator uzna przejazd za niepoprawny

– samochód po przejechaniu łuku musi cały znajdować się w obrębie „koperty”

– podczas jazdy na mieście, przy każdym manewrze należy włączać kierunkowskazy

– nie wolno przekraczać dozwolonej w mieście prędkości
– skupmy szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów i sygnalizację świetlną oraz jej usytuowanie

– nie spieszmy się

– każdą czynność trzeba robić dokładnie i uważnie w taki sposób, aby egzaminator wiedział, iż jesteśmy czujni i dbamy o bezpieczeństwo na drodze

– zarówno swoje jak i innych.

Podczas wszystkich wyżej wymienionych czynności, trzeba być skupionym i ostrożnym. Należy pamiętać, że nie jest to tylko egzamin praktyczny, który nada nam uprawnienia do prowadzenia pojazdów, ale również fakt, iż jesteśmy na dordze pośród innych kierowców oraz niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.

Co zrobić w sytuacji, w której nie jesteśmy pewni swoich umiejętności przed egzaminem?

Jeśli czujemy, iż to jeszcze nie jest ten moment na podejście do egzaminu praktycznego lub mamy potrzebę jeszcze przez jakiś czas jeździć pod okiem nauczyciela, warto zastanowić się nad dodatkowymi jazdami. Jazdy dodatkowe w Gdańsku to rozwiązanie praktykowane przez wiele ośrodków szkolenia kierowców, szczególnie w dużych miastach takich jak Gdańsk, Łódź czy Poznań, z uwagi na ogromny obszar, w który potencjalnie możemy trafić podczas egzaminu. Dzięki zakupieniu dodatkowych godzin jazdy możemy przede wszystkim doskonalić nasze umiejętności za kierownicą, a dzięki temu zyskać większą pewność siebie w trakcie prowadzenia samochodu. Powinniśmy zastanowić się nad takim rozwiązaniem, szczególnie kiedy mamy jakiekolwiek obawy.