Nic nie jest niezniszczalne. Nawet w przypadku tak trwałych przedmiotów jak narzędzia. Jeżeli często są one używane z pewnością z czasem się zniszczą. Żeby spowolnić ten proces warto o nie dobrze zadbać i od czasu do czasu naostrzyć. Bardzo ważne jest, żeby wiedzieć jak to dobrze wykonać, żeby nie zaszkodzić jeszcze bardziej. Z tego powodu tak ważne jest systematyczne ostrzenie narzędzi. Jednakże, żeby zrobić to właściwie niezbędne są odpowiednie umiejętności oraz precyzja. Duże znaczenie ma także dobry sprzęt za pomocą którego odbywa się ostrzenie. Trzeba zdawać sobie sprawę kiedy użyć szlifierki, a kiedy prostą ostrzałkę. Praca dobrze zadbanymi narzędziami jest nie tylko prostsza, ale także znacznie przyjemniejsza. Bez wątpienia nie wszystkie da się ostrzyć samodzielnie w domu. Czasami warto udać się do fachowca, który zrobi to profesjonalnie. Które narzędzia wymagają ostrzenia u specjalisty? Kiedy można ostrzyć samodzielnie w domu?

Które narzędzia można ostrzyć osełką? 

Niemal w każdym domu są się jakieś narzędzia, które prędzej czy później będą potrzebowały ostrzenia. Takim najprostszym przydatnym przyrządem jest niewątpliwie osełka. Kiedyś używano jej do ostrzenia sierpów czy kos i wytwarzana była ze zwykłego piaskowca. Obecnie przydaje się do ostrzenia noży kuchennych, nożyczek, sekatorów i wielu innych narzędzi niezbędnych w codziennym życiu. Na rynku dostępnych jest dużo osełek, nie tylko tych z piaskowca. Oczywiście każda przeznaczona jest do innego narzędzia oraz innego stopnia stępienia. Osełka jest wytwarzana także w różnych kształtach jak np.:

  • okrągła – służy przede wszystkim do ostrzenia nożyc,
  • trójkatna – najlepsza do ostrzenia dłut,
  • owalna – jej kształt umożliwia ostrzenie sekatorów,
  • płaskie i prostokątne – instalowane są na blacie roboczym, nie służą do trzymania w dłoni.

Warto dodać, że w sprzedaży dostępne są także ostrzałki, które są zrobione w taki sposób, aby w trakcie ostrzenia narzędzia nie zranić się dłoni. One również występują w różnych kształtach, tak aby ostrzenie narzędzi o nietypowych formach było wygodne. 

Co można ostrzyć przy użyciu pilników?

Następnym urządzeniem stworzonym do ostrzenia narzędzi są pilniki. Tak samo jak osełka, pilniki występują w różnych kształtach jak np.: płaskie, okrągłe, trójkątne, mieczowe, półokrągłe. Każdy służy do ostrzenia innego typu narzędzia. Pilniki robione są z bardzo wytrzymałego surowca i zazwyczaj służą do ostrzenia narzędzi ręcznych a także urządzeń mechanicznych. Z racji różnorodnych kształtów są niezwykle pomocne przy ostrzeniu pił, hebli, siekier, różnego rodzaju świdrów. Takim przykładem jest ostrzenie pił ręcznych, które wykonuje się przy użyciu pilników płaskich i okrągłych. 

Ostrzenie narzędzi szlifierką

Zajmując się ostrzeniem narzędzi nie można także zapominać o szlifierce. Jest to wyjątkowo szybki i nie wymagający zbyt dużego wysiłku sposób na naostrzenie stępionych narzędzi. Mimo wszystko korzystanie ze szlifierki wymaga wyjątkowej precyzji i dokładności. Zwłaszcza należy być ostrożnym podczas ostrzenia noży. Istnieje ryzyko, że ostrzone narzędzie nagrzeje się do niebezpiecznie wysokiej temperatury. Większa część stali użytych do produkcji narzędzi jest nieodpornych na przegrzanie, co być przyczyną utraty właściwości. Należy o tym pamiętać przed rozpoczęciem ostrzenia i wcześniej przygotować wodę, aby móc schłodzić narzędzie. Trzeba także uważać, aby nie przyciskać zbyt mocno noża do tarczy.

W czasie korzystania z tej metody ostrzenia należy użyć pdpowiednich podpórek, które zapobiegną kontaktowi metalu z powierzchnią ścierającą pod różnymi kątami. Na pewno szlifierka jest szybkim i wygodnym sposobem na zaostrzenie zwłaszcza płaskich narzędzi. Mimo wszystko , nieodpowiednio wykorzystana zamiast zregenerować narzędzie może być przyczyną jego nieodwracalnego zniszczenia.  W wielu miejscowościach takich jak Łódź, Poznań Kraków oraz w wielu innych znajdują się punkty usługowe, gdzie można dać narzędzia do naostrzenia i zajmie się tym fachowiec. Wówczas możemy mieć pewność, że nie tylko nie zostaną zniszczone, ale również dobrze naostrzone.

Kiedy warto ostrzyć narzędzia?

Nie zawsze na czas można zauważyć, że dane narzędzie potrzebuje ostrzenia. Tylko wprawne oko fachowca ma szansę ujrzeć pierwsze sygnały. Najczęściej się za to zabieramy, kiedy narzędzie jest już stępione i nie nadaje się do pracy. Większość narzędzi ogrodowych należy po skończonym sezonie i intensywnym ich użytkowaniu naostrzyć. Kiedy posiadamy wiele takich narzędzi warto oddać je do specjalisty, aby ich regeneracja była odpowiednio wykonana. Trzeba podkreślić, że w niektórych sytuacjach używanie stępionych narzędzi może być niebezpieczne.