Worki foliowe stały się stałym elementem naszych zakupów. W jakim celu jeszcze stosuje się jednorazówek? Kiedy wymyślono worki foliowe? Czy jednorazówki biodegradowalne są lepsze? Czy to kres foliówek? z jakiego powodu jesteśmy zmuszeni płacić za reklamówki?

Kiedystworzono pierwsze torby foliowe

Nim wynaleziono foliowe reklamówki, używano grubych papierowych toreb. Wymyślił je amerykanin, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był właścicielem sklepu spożywczego i pragnął ułatwić swym konsumentom transportowanie sprawunków ze sklepu do domów. Pomysł ten był hitem, papierowe torby dla klientów zaczęły stosować sklepy niemalże na całym świecie

trwało to tak aż do roku 1965. Wtedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wymyślił i opatentował wyjściową polietylenową wersję torby jednorazowej. Od razu wyparła swojego papierowego  pioniera. Jednorazówka była przede wszystkim bardziej solidna a ponadto nie używaną można było złożyć i przenosić  komfortowo w torbie czy kieszeni.

Skąd nazwa „reklamówka”?

Najpierw jednorazówki miały być używane do jednorazowego użytku. Z czasem dostrzeżono, że ludzie używają ich po wielokroć. Spostrzeżenie to spowodowało, że reklamówki zaczęto wytwarzć z mocniejszych surowców. Pozwalało to dźwiagnie cięższych rzeczy z powodu na zwiększoną wytrzymałość toreb foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umieszczać na nich napis reklamowy lub symbol sklepu z którego przykładowa jednorazówka pochodziła. Tak zrodziła się nazwa „reklamówka”, która jest używana do dziś bez znaczenia czy jest ona zapisana czy nie.

Do czego jeszcze stosuje się worki foliowe?

Torebki foliowe stosowane w sklepach przez klientów to oczywiście tylko jedno z zastosowań opakowań wykonanych z plastiku. Każdy producent opakowań foliowych ma w swojej ofercie także inne przydatne  wyroby z folii. Są nimi miedzy innymi: pojemniki na żywność, kosmetyki, chemię gospodarczą, torby foliowe do pakowania artykułów ogrodniczych, na budowy czy opału a także zwykłe worki na śmieci, których używamy codziennie.

Plusy i minusy toreb foliowych.

Torby foliowe są najbardziej popularne na rynku, nie dzieje się tak bez powodu Mają one szereg zalet, przez co w w większej części przypadków trudno jest wymienić je na coś innego. Do istostnychplusów toreb foliowych jest ich trwałość Folia jest bardziej wytrzymała aniżeli np. karton dodatkowo nie przepuszcza wody, niepachnie i pozwala na pakowanie w nią produktów o dowolnych kształtach. Do niewątpliwych plusów toreb foliowych należy też ich niska cena a także waga Torby foliowe są bardzo lekkie, w przeciwieństwie np. od  szkła. Ma to ogromne znaczenie w czasie przewożenia towarów Mimo mnogości korzyści, reklamówki posiadają jedną sporą wadę a mianowicie czas rozkładu. Szacuje się, że jedna siatka foliowa rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem zwykły klient wyrzuca siatkę standardowo nawet po 25 minutach używania.

Jak z głową korzystać z opakowań foliowych

Zdecydowana większość z nas korzysta codziennie  z reklamówek i opakowań foliowych Jednak ze względu na środowisko i dobro naszej planety powinniśmy zmniejszyć ich ilość lub zadbać o ponowne użycie surowca.

 Metod istnieje naprawdę wiele Pierwszą z nich jest na przykład użycie niegrubych siatek przyniesionych ze marketu  w roli worków na śmieci tym spsobem oszczędzamy pieniądze i odciążamy środowisko Zużyte reklamówki  sprawdzą się też bardzo dobrze  w sadzie , jako ochrona dla roślin przed mrozem  (wystarczy okryć roślinę reklamówką i szczelnie obwiązać). 

Bardzo kreatywnym sposobem na wykorzystanie foliowych toreb jest przygotowanie z nich plastikowej „włóczki”. Aby ją przygotować wystarczy odciąć od siatki uszy i dno. Powstanie wtedy pewnego rodzaju tuba, kolejno trzeba  złożyć ją na połowę i odciąć pierwszy pasek, to będziezakończenie „włóczki”. Kolejne paski należy wycinać po skosie. Gotowy surowiec wykorzystuje sięw ten sam sposób jak włóczki wykonane z tradycyjnych  materiałów. W internecie można nawet znaleźć filmy instruktażowe pokazujące krok po kroku jak zrobić z nich wiele ciekawych rzeczy. 

Zanim wyrzucisz stos zużytych reklamówek spróbuj je wykorzystać w roli foli bąbelkowej do swoich paczek Sprawdzą się równie dobrze a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz sięświatu.

Jednorazówki czy wciąż są potrzebne?

Używanie siatek foliowych nadal jest potrzebne i szeroko stosowane. Wynika to z wielu zalet tych produktów należy jednak korzystać z nich z głową i tylko wtedy, gdy faktycznie ich potrzebujemy. Gdy tylko jest taka możliwość, zabierajmy własne siatki a plastikowych używajmy ponownie. Zawsze trzeba też zastanowić się dwa razy nim się coś wyrzuci.Warto pamiętać że odpowiedzialność  za środowisko ponoszą nie tylko producenci opakowań foliowych, aległównie my – konsumenci.