W ostatnich latach populacja dzika w Polsce niesamowicie wzrosła i zwierzyna zaczęła wychodzić z lasów szukając pożywienia. Coraz częstszym widokiem jest dzik chodzący pomiędzy domami oraz blokami. Co warto wiedzieć o tych zwierzętach? Czy musimy się ich bać i co zrobić aby uciec od spotkania z nimi?

Jaki jest dzik i co zrobić w trakcie spotkania z nim?

Dziki są niesamowicie inteligentnymi zwierzętami, mają doskonały słuch i węch oraz są w stanie wyczuć obcego ze 100 metrowego odcinka. Dziki żyją w grupach i są bezsprzecznie rodzinne.

Dziki kiedy poczują zagrożenie to mogą okazywać agresję. Powinno się wiedzieć także, że są bardzo szybkie. Dorosłe osobniki umieją biec z prędkością do 50 km/h, więc ucieczka przed nimi może nie być skuteczna. Najbardziej odpowiednim sposobem jest powolne oraz ciche oddalenie się w przeciwną stronę. Jeżeli zdarzy się tak, że dzik ruszy do ataku to pomocny może się okazać krzyk, dlatego że dziki nie lubią głośnych dźwięków, a także wspięcie się na drzewo czy płot.

Gdzie możemy spotkać w Polsce dzika?

Dziki w Polsce występują w całym kraju. Nie przepadają za terenami górskimi i otwartymi przestrzeniami więc zazwyczaj zobaczyć je można w lasach. Dziki lubią lasy liściaste mieszane, wielokrotnie spotkamy je w miejscach gdzie rosną dęby gdyż zwierzęta te bardzo lubią żołędzie. Najliczniej występują na terenach województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Główny Urząd Statystyczny w 2017 roku udostępnił dane, które wskazują, że w Polsce może ich żyć nawet 214 tysięcy sztuk.

Dziki jedzą to co jest w danym miejscu dostępne. Na obszarach leśnych żywią się żołędziami oraz nasionami sosny. Gdy pojawiają się na polach uprawnych to szukają buraków cukrowych, ziemniaków lub cebuli. Dziki umieją też łapać nieduże zwierzęta jak myszy i krety, nie gardzą padliną, a czasami jak potrzebują to zjedzą też ślimaki, wije a także dżdżownice. 

Polowanie na dziki w Polsce – czym różni się od polowań na inne zwierzęta?

Przeludnienie tych zwierząt może spowodować rozstrojenie równowagi w ekosystemie stąd konieczne stały się polowania na nie. Dlatego, że w sytuacji zagrożenia bywają groźne to polowanie na dziki w Polsce jest dosyć niebezpieczne. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska opisano szczegółowe informacje na temat zasad polowania na dziki. Używać w ich trakcie można tylko broni myśliwskiej o gwintowanych lufach i kalibrze minimum 5,6 mm. Jeżeli chodzi o naboje myśliwskie, obowiązkowe jest stosowanie amunicji myśliwskiej, która ma pociski półpłaszczowe o określonej energii. W rozporządzeniu została zamieszczona również informacja, że przy polowaniu na dziki w Polsce nie obowiązuje zakaz strzelania do dzików znajdujących się przy punktach dokarmiania lub lizawkach.

Polowanie na dziki w Polsce zazwyczaj ma miejsce nocą, ponieważ zwierzęta te właśnie wtedy są bardziej aktywne. Niezbędna jest tutaj bardzo dobra znajomość terenu, na którym polowanie ma mieć miejsce.

Źródło: Biuro Ponowa – polowania na dziki