Honowanie jest jedną z metod, której zadaniem jest wygładzenie danej powierzchni. Stosuje się je w końcowej obróbce elementów wymagających sporej dokładności. Za wykorzystaniem tej metody wykańcza się często otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować daje się również powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień.

Narzędzia wykorzystywane podczas honowania

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowicy, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Praca odbywa się przez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.Wśród atutów honowania wylicza się przede wszystkim: dużą dokładność , która umożliwia dokładne dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich zużywanie się, jak również dłuższą żywotność detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na tworzywo.

Zalety honowania – od czego zależy efekt końcowy

Zaletą wygładzania jest wysoka precyzyjność wymiarowa jak również nieduża chropowatość . Wygładzać dają się zarówno bardzo małe, jak i duże elementy. Minimalna średnica to kilka milimetrów, a największa wynosi około 1m . Element może mieć długość od 1 cm do około 20 m . Należy mieć na uwadze, iż ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.