Honowanie jest jedną z metod , której zadaniem jest wygładzenie danej powierzchni. Stosuje się je w końcowej obróbce elementów wymagających sporej dokładności. Za wykorzystaniem tej metody wykańcza się często otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne produktów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować daje się również powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień .

Zaletą wygładzania jest wysoka precyzyjność wymiarowa jak również nieduża chropowatość . Wygładzać dają się zarówno bardzo małe, jak i duże elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a największa wynosi około 1m . Element może mieć długość od 1 cm do około 20 m . Należy mieć na uwadze, iż ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

• materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,

• kąta przycięcia śladów,

• rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,

• nacisku na ścieraną powierzchnię.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowicy, na której obwodzie znajdują się pilniki ścierne. Praca odbywa się przez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród atutów honowania wylicza się przede wszystkim: dużą dokładność , która umożliwia dokładne dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich zużywanie się, jak również dłuższą żywotność detali, co jest spowodowane niskim naciskiem na tworzywo.