Jeśli zaczęło Ci przeszkadzać, że ponosisz wysokie koszta za ogrzewanie domu, lub pomimo grzejników włączonych na maksa w budynku wciąż jest zimno, to właściwy moment, żeby zdecydować się na docieplenie domu. Jakie zyski będziesz miał robiąc to w Warszawie lub Pruszkowie i dlaczego jest to niesamowicie rekomendowane? 

Oszczędzanie dzięki docieplaniu domu

Docieplenie domu mimo tego, że może wydawać się mocno kosztownym zabiegiem, może doprowadzić do zminimalizowania opłat za ogrzewanie nawet o 30%. Mur mający dużą masę akumulacyjną może utrzymywać niezmienne temperatury całorocznie. Wobec tego zimą, gdy na dworze jest temperatura na minusie, w docieplonym domu będzie utrzymywało się ciepło, latem natomiast nie będzie nadmiernego upału.

Budynki, których nie docieplamy wystawione są na wilgoć i na rozprzestrzenianie się grzybów czy też pleśni, a te są niebezpieczne dla zdrowia mieszkańców. W dodatku jeżeli na murach wyjdzie wilgoć, prawdopodobnie będziemy zmuszeni do zaangażowania firmy osuszającej elewację, a to wiąże się z kolejnymi opłatami, które trzeba pokryć. 

Zdrowie i środowisko – co mają wspólnego z docieplaniem domów?

Jeżeli jesteś mieszkańcem Warszawy albo pobliskich miast jak Pruszków, to zapewne przeszkadza Ci zanieczyszczone powietrze, które pojawia się w zimę. Zgodnie z informacjami od Krajowego Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w naszym kraju największym powodem smogu są zadymienia wydobywające się z indywidualnego ogrzewania budynków jednorodzinnych.

Oprócz tego życie w nieocieplonym budynku może źle wpływać na nasze zdrowie. Jeśli w mieszkaniu posiadamy nieodpowiedni mikroklimat i powietrze jest zbyt przesuszone od dużego ogrzewania to nasz organizm ma słabą odporność. Jesteśmy w takiej sytuacji wystawieni na częstsze przeziębienia. Jeżeli natomiast oszczędzamy na ogrzewaniu a nasz budynek nie posiada docieplenia to narażamy go na nadmierną wilgoć, a co za tym idzie na powstawanie grzybów oraz pleśni, które również są niekorzystne dla zdrowia.

Powinno się również dopowiedzieć, że odpowiedni mikroklimat oraz komfort termiczny są niesamowicie ważne dla formy i jakości życia. Dlatego już dziś zadbaj o docieplenie budynku bez względu na to czy jest w Pruszkowie czy w centrum Warszawy.

Czy docieplenia domów mogą mieć wpływ na estetykę?

Prawdopodobnie nie jest to jednoznaczne, ale docieplony budynek posiada lepszą izolację od hałasu. Jeżeli mieszkasz w lesie albo niedużej miejscowości to być może nie jest to takie ważne, jednak na większym osiedlu różnica jest znaczna. Warto jednak zadbać o to żeby warstwa termoizolacyjna nie była zbyt gruba, ponieważ zmniejszymy tym samym dopływ słońca, a to nie będzie ani ładne, ani dobre dla zdrowia. Brak słońca wpływa negatywnie na naszą kondycję psychiczną. Na koniec jeszcze jedna istotna wiadomość – docieplając budynek można jednocześnie zapewnić sobie świeżą elewację. Dzięki temu zyskamy dwa efekty jednocześnie – nasz budynek będzie docieplony i ulepszymy jego fasadę. Dobrze docieplony budynek to także wyższa cena rynkowa.

Źródło: STIS – docieplenia w Warszawie