Jest mnóstwo argumentów dlaczego ciągniki zasilane tradycyjnymi metodami to w dalszym ciągu ulubiony środek transportu właścicieli firm. Pomimo tego w ostatnim czasie na rozgłosie zyskuje gaz. Spróbujemy pokazać Ci najbardziej znaczące zalety tej metody napędu. Odkryjesz jak pojazdy na gaz ziemny dbają o twój czas i pieniądze na mnóstwo sposobów.

Artykuł został opracowany w oparciu o informacje ze strony firmy Elpigaz, specjalisty w tej dziedzinie.

Ciężarówki CNG – z jakich względów opłaca się na nie zdecydować?

Układ wykorzystujący metan ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim niebezpieczeństwo jego używania jest znikome. Ryzyko wybuchu i uszkodzenia silnika jest wyjątkowo niskie, gdyż substancja cechuje się wysoką temperaturą samozapłonu. Pozwala to wjeżdżać i parkować na parkingach podziemnych. Gaz ziemny jest wyjątkowo wydajny i można na nim przejechać więcej kilometrów. Jednym z największych atutów gazu ziemnego jest jego niska cena. Koszty są porównywalne do zwykłego paliwa, a jednak metan jest znacznie wydajniejszy.

W jaki sposób działają ciężarówki CNG?

Zastępstwem dla instalacji LPG jest obecnie CNG. Ciężarówki CNG posiadają instalację zasilaną metanem. Takie rozwiązanie często wybiera się do większych urządzeń dostawczych i ciężarowych, z powodu jego licznych zalet.

Niski koszt paliwa

Cena gazu w przełożeniu do diesla jest istotnie mniejsza, może osiągnąć nawet 30%. Pomaga w tym brak akcyzy na LNG. Polskie prawo wyklucza również te pojazdy z opłaty emisyjnej. Kluczowym aspektem jest nie tylko ograniczenie dużej ilości opłat, jak również niewielkie spalanie biogazu. Ustalono, że jest ono na poziomie 22 kg/100 km. To zdecydowana oszczędność w regularnej eksploatacji pojazdu, która wiąże się ze wzrostem popularności tej metody napędu. Napęd CNG jest wyjątkowo przyjazny dla środowiska. Przede wszystkim podczas spalania nie są produkowane dymy oraz substancje rakotwórcze, także emisja dwutlenku węgla jest zdecydowanie zmniejszona w porównaniu do innych typów silników.

Mniejsze opłaty w przypadku transportu na zachód

Szereg państw na zachodzie  nawołuje przewoźników używania mniej inwazyjnej dla środowiska metody transportu. Dla użytkowników mniej szkodliwych dla środowiska rozwiązań usuwane bądź obniżane są ceny opłat drogowych. Przewoźnicy korzystający z pojazdów na LNG mogą otrzymać zwolnienie z Maut w przypadku transportu do Niemiec. Także w przypadku wyjazdów do Włoch eko pojazdy mogą liczyć na 30% ulgi. Przy częstych kursach jest to znaczna oszczędność przemawiająca na korzyść nieszkodliwych dla środowiska rozwiązań, takich jak gaz ziemny.

Czy układ CNG jest przyjazny dla środowiska?

Wybór ciężarówek napędzanych gazem sprzyja niskiej emisji CO2, NO2, NOx, SOx, pyłów i hałasu. Jest to w trendzie na eko rozwiązania, które mają zmniejszyć zmiany klimatyczne. Przy milionach kilometrów, które pokonują pojazdy ciężarowe w ciągu roku zmiana oleju napędowego na LPG jest w stanie obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1,29 mln kg CO2. Jest to dobre rozwiązanie dla planety, a dla Ciebie metoda na oszczędność na wielu płaszczyznach.