Beton zwykły w połączeniu ze stalą zbrojeniową jest z reguły wykorzystywany przy tworzeniu odpowiedzialnych konstrukcji nośnych w formie fundamentów, stropów albo schodów. Ale dzięki modyfikacjom formy mieszanek betonowych możliwe jest również otrzymanie materiałów o szczególnym charakterze. Z wykorzystaniem takiego betonu możliwe jest wytworzenie elementów, które będą pełnić rolę na przykład dekoracji.

Co wiemy o betonie zwykłym?

Beton zwykły jest przeważnie wykorzystywany do tworzenia elementów konstrukcyjnych jak na przykład ściany osłonowe lub pustaki, w deskowaniach lub w formie wylewek. Mimo tego, że ten typ betonu jest wytrzymały to ma predyspozycje do pękania i rozwarstwiania się. Wylewki betonu zwykłego nie należy robić w zimie.

Aby wyprodukować ten typ betonu, stosuje się kruszywo naturalne jak na przykład żwir albo kruszywo łamane jak przykładowo granit.

W nawiązaniu do norm europejskich, które mówią, że beton zwykły to tworzywo o gęstości 2 000-2 600 kg/m3, to terminologią tą są objęte także betony o szczególnych parametrach – np. betony mrozoodporne, betony drogowe czy betony hydrotechniczne.

Klasa betonu – o co w tym chodzi?

Każdy rodzaj betonu posiada określoną klasę, która mówi o tym jaka jest gęstość pozorna i wytrzymałość na ściskanie. W tej klasyfikacji działają z góry ustalone normy europejskie. Klasy betonu są określane przez literę i tak betony ciężkie są oznaczone jako „C” a lekkie „LC”.

W klasie betonu poza literą są też liczby i oznaczają one przywoływaną wcześniej wytrzymałość. W przypadku betonów ciężkich i zwykłych istnieją klasy od C8/10 do C100/115. Betony lekkie natomiast obejmują zakres od LC8/9 do LC 80/88. 

Wobec tego jeżeli chcemy zbudować domek jednorodzinny to zazwyczaj będziemy zmuszeni zakupić beton o parametrach C8/10, C12/15, C16/20, C20/25 i C25/30.

Wszystko o rodzajach betonu

Na rynku można nabyć przeróżne typy betonu, jest ich co najmniej kilkanaście i każdy z nich różni się w pewnej mierze składem, a co za tym idzie gęstością i też zastosowaniem. 

Wyodrębnić możemy takie betony jak hydrotechniczny, polimerowy, samozagęszczalny, samopoziomujący, lekki, wysokowartościowy, wodoszczelny, architektoniczny albo ze zbrojeniem rozproszonym.

Na przykład beton samozagęszczalny zazwyczaj wykorzystamy do tworzenia części żelbetowych, które powinny mieć wymagające kształty albo gęste zbrojenie i nie ma możliwości użycia wibratorów, które mogłyby je usztywnić. 

Beton hydrotechniczny dla odmiany znajduje zastosowanie przy budowaniu konstrukcji służących kształtowaniu zasobów wodnych. Jest to spowodowane tym, że charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na zawilgocenie, mróz i wypłukiwanie.

Beton architektoniczny za to będzie wysoce powszechny do wykańczania wystroju mieszkania gdyż jest on bardzo trwały a mimo wszystko jest bardzo estetyczny. Elementom wykonanym z betonu architektonicznego można nadać każdą formę, fakturę i barwę.

Jak widzicie istnieje dużo różnych typów betonu i przed dokonaniem wyboru powinno zainteresować się jaki typ będzie nam potrzebny. Powinniście też zatroszczyć się o to, żeby producent tego materiału był sprawdzony, a takiego z pewnością znajdziecie w województwie Pomorskim. W Gdańsku i Gdyni istnieje wiele wykwalifikowanych firm produkujących beton, np Polgravel – beton i absolutnie nie będziecie rozczarowani zamawiając od nich tworzywo.