Zalety systemu BLIK

Ostatnio wiele słyszymy o systemie BLIK, ale czym on jest? Otóż BLIK to innowacyjny polski system płatności mobilnych, który został uruchomiony jako inicjatywa kilku banków i rozwinięty na bazie płatności mobilnych IKO, które na początku dostępne były w PKO Banku Polskim. Od strony praktycznej BLIK można opisać jako sześciocyfrowy kod wyświetlany przez aplikację mobilną banku, który może służyć do zaakceptowania płatności lub wypłaty z bankomatu, dokładnie w taki sam sposób, jak byśmy płacili kartą. Jest to więc wygodna płatność dostępna na naszym smartfonie, jednak to nie wszystko.

Dzisiaj mało kto nie słyszał o BLIKu, jednak nie każdy wie, o co chodzi w tej metodzie płatności. Banki coraz częściej wprowadzają możliwości realizacji zapłaty za pomocą systemu BLIK, dorzucając do tego wiele atrakcyjnych promocji. Na przestrzeni ostatnich miesięcy rozwiązanie to staje się coraz bardziej popularne, dlatego wyjaśniamy na czym dokładnie polega. Rozwiązanie jest godne polecenia, ponieważ BLIK jest wygodnym narzędziem, które proces płatności czyni wyjątkowo szybkim i łatwym. Jeśli jesteś z tych, co wciąż sądzą, że nie ma nic prostszego niż zapłata gotówką, musisz koniecznie przeczytać nasz artykuł!

Działanie systemu BLIK
Z technicznego punktu widzenia płatność BLIKiem to rodzaj e-płatności, a dokładniej realizacja transakcji za pomocą telefonu. Nie potrzebujemy już więcej gotówki, czy karty płatniczej, ponieważ do wszystkiego wystarczy nam nasz telefon, który przecież i tak zawsze mamy przy sobie. BLIK pozwala płacić nam za produkty w sklepach stacjonarnych i online oraz różnego rodzaju usługi. Jeśli chcesz korzystać z BLIKa w swoim banku, nie musisz wgrywać specjalnej aplikacji, ponieważ system został zintegrowany ze standardowymi aplikacjami mobilnymi banków.

Realizacja płatności
Do realizacji płatność przy pomocy BLIKa potrzebny jest dostępu do Internetu, który dzisiaj jest w zasadzie wszędzie. Następny krok to uruchomienie aplikacji bankowej i zalogowanie się do swojego banku. Po podliczeniu należności, informujemy sprzedawcę, że wybrana przez nas metoda płatności to BLIK. Teraz w aplikacji wybieramy ikonę BLIK, która wygeneruje krótkoterminowy 6-cyfrowy kod utrzymujący ważność przez kolejne 2 minuty. Podany kod wpisujemy do terminala płatniczego i zatwierdzamy transakcję, po czym na ekranie naszego telefonu pojawi się prośba o akceptację operacji. Naciskamy „akceptuj” i cieszymy się zrobionymi zakupami.

Dla kogo takie rozwiązanie?
Banki, które oferują obecnie możliwość korzystania z systemu BLIK to PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium, Santander, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Na obecnym etapie systemem BLIK zapłacimy już w większości supermarketów, które wyposażone są w terminale i oznaczone są logiem BLIK. Rozwiązanie to możemy też wykorzystać do robienia zakupów w ponad 30 000 sklepach internetowych, w których płatności realizowane są za pomocą takich integratorów e-transakcji, jak PayByNet, DotPay, CashBill, Przelewy24, First Data Polcard, Tpay.com, PayU, BlueMedia, e-Card, ESprzedaz.com czy Sellingo. Warto dodać, że płatności BLIKiem są zintegrowane z największym serwisem handlowym w Polsce, a więc z Allegro. BLIKiem zapłacimy też na stacjach paliw Shell i Orlen.

Zalety systemu BLIK
Chodzi głównie o wygodę. Bywa, że nie mamy przy sobie wystarczającej ilości gotówki, a kartę do bankomatu zostawiliśmy w domu i wtedy mamy opcję skorzystania z telefonu. Podobnie rzecz wygląda z niedziałającymi bankomatami. Dodatkowo BLIK oferuje liczne korzyści finansowe związane z płatnością tą metodą.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@mojadresip.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są formy płatności internetowych oraz jak robić bezpiecznie zakupy w Internecie. Zapraszamy do czytania.