Podstawowe typy m-płatności

Zakupy online przy użyciu telefonu komórkowego już chyba nikogo nie dziwią. Z pewnością jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak wygląda taki proces. Nie wszyscy także wiedzą, że płatności mobilne mogą przybierać różne formy. Termin ten obejmuje, bowiem zarówno płatności zdalne, jak i zbliżeniowe. Ponieważ płatności mobilne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem e-konsumentów, pośrednicy płatności na swoich stronach chętnie oferują takie rozwiązanie. Przykładem może być polski operator płatności Dotpay. M-płatności to rodzaj płatności bezgotówkowych, których dokonuje się przy użyciu urządzenia mobilnego. Najczęściej e-klienci korzystają ze smartfonów, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby do transakcji elektronicznej wykorzystać tablet. Warunek jest jeden. Urządzenie musi umożliwiać łączność z Internetem lub siecią GSM. Właśnie ze względu na sposób komunikowania się danego urządzenia mobilnego możemy mówić o dwóch typach płatności: zdalnych i zbliżeniowych.

Czym są płatności mobilne zdalne? 
Wśród płatności mobilnych płatności zdalne są najczęściej wykorzystywane. Podstawą jest tu połączenie między telefonem, a serwerem za pomocą Internetu. Tego typu rozwiązania klienci mogą wykorzystać podczas dokonywania przelewu internetowego oraz płatności kartą, zarówno w sklepach internetowych, jak i w innych serwisach internetowych. Transakcja jest wówczas nie tylko łatwiejsza, ale i szybsza. Istnieje również możliwość wprowadzenia danych karty w specjalnym systemie. Wówczas przy kolejnych zakupach klient nie musi robić tego ponownie. Nie musi nawet posiadać karty fizycznie. 

Mobilne płatności zbliżeniowe
Kolejny typ płatności mobilnych, płatności zbliżeniowe wykorzystują nowoczesną technologię NFC (Near Field Communications), czyli Komunikację Bliskiego Zasięgu. Technologia ta jest bezprzewodowa. Jej bazą jest wykorzystanie fal radiowych. Może w ten sposób dochodzić do wymiany danych na bliską odległość. Mówimy jednak o kilku centymetrach, a nie kilkunastu metrach. Stąd nazwa – płatności zbliżeniowe. Technologia NFC wykorzystywana jest najczęściej przy płatnościach kartą, którą zbliżamy do czytnika. Przy płatnościach poniżej 50 złotych nie musimy nawet podawać PIN-u. Technologię NFC coraz częściej stosuje się w telefonach komórkowych, dzięki czemu płatności mobilne stają się łatwiejsze i przebiegają szybciej. Nasze telefony, poza tym, że spełniają już szereg innych funkcji, zamieniają się w rodzaj mobilnego portfela. Funkcjonują one na takich samych zasadach, jak karty płatnicze. Telefon przyłożony do terminala wywołuje transfer danych, a gotówka zostaje przelana z naszego konta na konto sprzedawcy. 

Zalety płatności mobilnych 
Płatności mobilne pozwalają zamienić portfel wypełniony gotówką oraz różnymi kartami na jedno urządzenie, które każdy z nas i tak przeważnie nosi cały czas przy sobie. To ogromne ułatwienie dla klientów. E-płatności upraszczają ich życie. Dzięki rozmaitym zabezpieczeniom tego typu płatności stają się również coraz bardziej bezpieczne. Obawy, że złodziej w autobusie, posiadając odpowiednie urządzenia i wyczyści nasze konto do zera są nieuzasadnione. 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@mojadresip.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są formy płatności internetowych oraz jak robić bezpiecznie zakupy w Internecie. Zapraszamy do czytania.