Jak płacić w sklepie internetowym. Poradnik cz. 1

W dobie rozkwitu handlu internetowego, sklepy internetowe oferują swoim klientom wiele rozmaitych sposobów płatności. Chodzi o to, by zapewnić im maksimum komfortu, usprawniając proces dokonywania transakcji. Przedstawiamy najpopularniejsze sposoby płatności w sklepach online.

Tradycyjne przelewy online

Tradycyjne przelewy między rachunkami nie muszą być dzisiaj realizowany wyłącznie przez stacjonarne placówki bankowe. Coraz powszechniej jest, bowiem wykorzystywana bankowość elektroniczna. Największą zaletą takiego rozwiązania jest niski koszt transakcji. Darmowe przelewy online to już niemal standard. Banki zachęcają w ten sposób potencjalnych klientów do zakładania kont. Chcąc dokonać tradycyjnego przelewu drogą internetową, musimy zalogować się do systemu bankowości elektronicznej. Następnym krokiem jest wypełnienie formularza przelewu. Należy w nim podać numer rachunku odbiorcy, dane adresowe odbiorcy, tytuł przelewu oraz jego kwotę. Aby sfinalizować transakcję, musimy zatwierdzić przelew przy użyciu kodu jednorazowego.

Przelew ekspresowy

To rozwiązanie niestety nie jest dostępne we wszystkich bankach. Tymczasem okazuje się niezwykle przydatne w sytuacji, gdy zależy nam na bardzo szybkim tempie realizacji transakcji. Przelew ekspresowy wykonuje pośrednik. Do najbardziej znanych należą Blue Media lub Express Elixir. W znanym nam systemie bankowości elektronicznej wybieramy opcję przelewu natychmiastowego, a następnie podajemy w formularzu wszelkie potrzebne dane takie, jak numer rachunku odbiorcy, dane adresowe oraz wybraną kwotę transakcji. Po akceptacji oświadczenia, które informuje nas o operatorze przelewu, wystarczy zaakceptować przelew. Po dosłownie kilku minutach pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy. Istnieje maksymalna kwota takiego przelewu. Możemy w ten sposób przelać najwyżej 5 tys. zł.

E-przelew

Szybkie przelewy internetowe realizowane są z reguły za pośrednictwem operatorów płatności np. PayU czy DotPay. Płatności mogą być też realizowane w systemie PayByNet. Wówczas operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. E –przelewy należą do najszybszych form płatności. Jak wygląda cała operacja? Dokonując zakupów w sklepie internetowym lub na serwisie aukcyjnym klient proszony jest o wskazanie banku, który będzie pośredniczył w realizacji transakcji. Następnie sklep przekierowuje go na stronę bankowości elektronicznej wybranego banku. Klient loguje się na konto, gdzie czeka już na niego automatycznie wypełniony wniosek przelewu. Wniosek trafia do pośrednika i to właśnie on rozlicza się ze sprzedawcą. Zadaniem klienta jest jedynie dokonanie autoryzacji.  Sprzedawca od dostawcy płatności otrzymuje informacje o dokonaniu zapłaty i może od razu przystąpić do realizacji zamówienia.

W drugiej części naszego poradnika omówimy kolejne, popularne metody płatności w sieci: płatność kartą płatniczą, raty online oraz PayPal.

 

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@mojadresip.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są formy płatności internetowych oraz jak robić bezpiecznie zakupy w Internecie. Zapraszamy do czytania.