Czy e-transakcje wiążą się z ryzykiem?

Fakt, że przestawiamy się na elektroniczne formy płatności jest jak najbardziej zrozumiały w coraz bardziej cyfrowym świecie. Metody te pozwalają szybko i sprawnie załatwić bieżące sprawy, opłacić rachunki oraz zakupić upragniony towar. Łatwość z jaką dokonujemy procesów finansowych w sieci sprawia, że wiele osób postrzega je jako ewentualne zagrożenie. Warto jednak zaznaczyć, że nawet najsprawniejsze systemy bezpieczeństwa, nie uchronią nas przed własną nieroztropnością. Chodzi o to, że transakcje online są ryzykowne dla tych, którzy korzystają z nich nieumiejętnie oraz nieodpowiedzialnie.

Większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń, na jakie są narażeni podczas dokonywania swoich e-transkacji. Okazuje się, że poziom wiedzy na temat cyberoszustw oraz systemów zabezpieczeń jest znikomy. Warto mieć na uwadze, że brak odpowiedniej zapory, programu antywirusowego czy systematycznych aktualizacji może poważnie zagrozić naszym operacjom finansowym. 

Niezbędne działania
Do podstawowych metod bezpiecznego korzystania z płatności online na swoim urządzeniu należy instalacja programu antywirusowego, który należy regularnie aktualizować. Równie ważne jest korzystanie z bezpiecznego łącza internetowego w celu dokonania przelewu czy zalogowania się na konto bankowe. Nigdy, chcąc wykonać e-przelew, nie korzystaj z otwartej i niezabezpieczonej sieci. Następnym krokiem jest wybieranie sprawdzonych serwisów pośredniczących w płatnościach online. Sprawdzaj zatem czy e-sklep oraz pośrednik posiadają certyfikat bezpieczeństwa SSL. Zrobisz to upewniając się, że adres danej strony bankowej czy witryny e-sklepu rozpoczyna się od https://. Jeśli chcesz być absolutnie pewny, że instytucja pośrednicząca w Twoich e-transakcjach jest wiarygodna, korzystaj ze sprawdzonych serwisów płatności online posiadających wszelkie potrzebne certyfikaty, jak Dotpay. Oferują one szybkie przelewy, gdzie wszystkie dane wypełniane są automatycznie, bez możliwości ingerencji osoby trzeciej. 

Zachowaj czujność
Pamiętaj, że najczęstszą przyczyną internetowych wpadek jest właśnie nieostrożność użytkownika. Ważne jest zatem to, aby do wykonywania e-transakcji używać tylko bezpiecznych urządzeń. Chodzi o takie sprzęty, co do których systemu zabezpieczeń jesteśmy zupełnie pewni. Nigdy, przenigdy nie podawaj swojego PIN-u za pośrednictwem SMS-a lub e-maila w odpowiedzi na „oficjalną” prośbę banku czy innej instytucji. Tego rodzaju wiadomości proszące o wykonanie tej czynności to stuprocentowe oszustwo.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@mojadresip.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są formy płatności internetowych oraz jak robić bezpiecznie zakupy w Internecie. Zapraszamy do czytania.