Płatności telefonem

Żyjemy w świecie gadżetów. Rozmaite urządzenia elektroniczne ułatwiają nam życie, spełniając różne funkcje. Jednym z takich urządzeń jest telefon komórkowy. Jego pierwotne wykorzystanie, czyli mobilna komunikacja, została dziś obudowana przez szereg różnych innych zadań. Za pomocą telefonu możemy dziś bez problemu zapłacić za zakupy. Zamiast portfela z gotówką czy kartami płatniczymi wystarczy telefon, który większość z nas ma cały czas przy sobie.

Pytanie, które bardzo często dotyczy tego rodzaju płatności to ich bezpieczeństwo. Wątpliwości są zupełnie nieuzasadnione. Płacenie telefonem komórkowym może być zupełnie bezpieczne. Istnieją podobne zabezpieczenia, jak w przypadku płatności kartami kredytowymi czy debetowymi. Powinniśmy oczywiście stosować kilka podstawowych zasad, aby zapewnić sobie całkowite bezpieczeństwo.

O popularności tego typu transakcji decyduje przede wszystkim ogromna prostota. Cały proces płatności obejmuje zaledwie kilka kroków. Pierwszym z nich jest przyłożenie karty do czytnika. Osoby posiadające kartę z PayPassem z pewnością wiedzą, o co chodzi? Na karcie SIM w telefonie znajdują się wszelkie informacje niezbędne do wykonania transakcji. Do dokonania płatności potrzebne jest również odpowiednie oprogramowanie. Połączenie aplikacji z kartą SIM działa podobnie, jak tradycyjna karta płatnicza. Trudno zaprzeczyć wygodzie takiego rozwiązania.

Starsze modele telefonu, mogą okazać się niewystarczające. Jeżeli chcemy dokonywać płatności telefonem, powinniśmy poszukać modeli, które posiadają oznaczenie „PayPass ready”. Bez obaw! Nie zrujnują one naszego budżetu domowego. Poza bardzo drogim sprzętem, istnieją również telefony z opcją „PaYPass ready” w całkiem przystępnych cenach. Jeżeli kwota naszych zakupów nie przekracza 50 złotych, podawanie PIN-u nie jest konieczne. Jeżeli kwota do zapłacenia jest wyższa, konieczne będzie jego podanie. To podobna zasada jak ta, obowiązująca przy płatności kartą.

Musimy zwrócić uwagę również na fakt, że nie wszystkie sieci komórkowe gwarantują obecnie taką możliwość. Natomiast wiele sieci jest na etapie wdrażania odpowiednich systemów. Sklepy przygotowane do tego typu płatności to wszystkie te punkty, które posiadają terminale dostosowane do płatności zbliżeniowych. Więc wszędzie tam, gdzie do tej pory płaciliśmy kartą zbliżeniową, będziemy mogli zapłacić również telefonem. 

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@mojadresip.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są formy płatności internetowych oraz jak robić bezpiecznie zakupy w Internecie. Zapraszamy do czytania.