Ochrona przed oszustwami internetowymi

Od zarania internetowych dziejów cyberprzestępcy szukają sposobu na to, aby wzbogacić się cudzym kosztem, szukając wszelkich luk w funkcjonujących systemach. Z dynamicznym rozwojem technologii i systemów zabezpieczeń, oszuści wciąż opracowują nowe techniki i metody, których celem jest wyłudzenie poufnych danych bądź włamanie się na nasze konta. Na szczęście wystarczy nam odrobina podstawowej wiedzy i zwykłej ostrożności, aby skutecznie uchronić się przed niebezpieczeństwem. Wskazujemy, jak zabezpieczać się przed ewentualnym cyberatakiem.

Pamiętaj, że cyberprzestępstwa nie popełniają jakieś super inteligentne maszyny, tylko zwykli ludzie. Oznacza to, że wszelkiego typu zagrożenia sieciowe, jak wirusy, spamy czy trojany to tylko narzędzia, którymi posługuje się oszust w celu osiągnięcia korzyści. I choć nie istnieje w pełni efektywny program, który natychmiastowo zaalarmuje nas w każdej sytuacji, to istnieją sposoby na to, żeby się skutecznie chronić. W końcu cyberprzestępcy mają swoje słabe strony, które pozwalają uchwycić schematy, podejrzane aktywności czy oklepane techniki, których używają. Proaktywna postawa pomoże nam uchronić się przed niejednym zagrożeniem online.

Przede wszystkim – dobry antywirus!
Kupując w sieci należy zachować czujność i nie klikać w każdy wyświetlony odsyłacz czy ślepo podążać za każdym poleceniem. Absolutną podstawą ochrony naszych danych jest korzystanie z programu antywirusowego, który należy regularnie aktualizować. Na komputerach firmowych aktualne oprogramowanie antywirusowe jest wręcz niezbędne. W razie wątpliwości możemy skonsultować się ze specjalistami, którzy dopilnują, aby na naszym komputerze zainstalowano odpowiednią ochronę antywirusową. Potem program należy regularnie aktualizować po to, aby system miał dostępną aktualną bazę wirusów. Wiąże się to z faktem, że ich nowsze wersje pojawiają się praktycznie z dnia na dzień. Dzięki tym czynnościom będziemy mogli kontrolować poziom bezpieczeństwa na swoim komputerze domowym czy firmowym. Programy antywirusowe zapewniają bardzo skuteczną ochronę przed wieloma możliwymi zagrożeniami, których nie zawsze jesteśmy świadomi. W ogóle powinniśmy systematycznie aktualizować cały system, programy i przeglądarki, ponieważ pomaga to w załataniu wszelkich luk, które wykorzystują cyberprzestępcy.

Co jeszcze?
Korzystając z usług bankowości online, ważne jest, żeby zwracać uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa SSL. Otóż adres każdej strony bankowej czy witryny e-sklepu powinien rozpoczynać się od znaków – „https://”. Warto to sprawdzać, ponieważ najczęstszą przyczyną internetowych wpadek jest nasz pośpiech. Korzystając z sieciowych udogodnień trzeba zachować spokój i dokładnie sprawdzać stronę, jak również sam proces dokonywania przelewu, ponieważ oszuści mogą podszywać się pod witryny bankowe bądź zmieniać numer rachunku nawet w trakcie wypełniania przez nas formularza przelewu.

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@mojadresip.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są formy płatności internetowych oraz jak robić bezpiecznie zakupy w Internecie. Zapraszamy do czytania.