Czy korzystanie z serwisów płatności online jest bezpieczne?

W dzisiejszych czasach bezgotówkowe płacenie stało się normą dla większości Polaków. Wolimy płacić w sieci, ponieważ cały proces jest szybszy i wygodniejszy niż zakupy w stacjonarnych placówkach. Obecny rozwój rynku e-commerce sprawia, że serwisy płatności online, pośredniczące w realizacji e-transakcji, są dla nas codziennymi partnerami. Ich działanie opiera się na oferowaniu różnych metod płatności internetowych, które użytkownik może wybierać stosownie do swoich preferencji. Zasadnicze pytanie brzmi: czy to jest bezpieczne?

Wszystkie instytucje płatnicze oferujące usługi finansowe podlegają dokładnej kontroli Komisji Nadzoru Finansowego, po czym wpisywane są do specjalnego rejestru. Oznacza to, że nie każda instytucja płatnicza pośrednicząca w e-transakcjach może znaleźć się na takiej liście. KNF skrupulatnie weryfikuje, czy kandydat spełnia wymogi bezpieczeństwa. Dlatego przed skorzystaniem z usług danego serwisu płatności online, sprawdźmy czy dana firma znajduje się w rejestrze KNF-u.

Korzystaj z usług sprawdzonego operatora
Proces realizacji e-transakcji powinien być intuicyjny i bezpieczny. W sytuacji, gdy pojawiają się zbędne formalności oraz niepotrzebne czynności użytkownik zacznie coś podejrzewać. Przy obecnym rozwoju polskiego rynku e-commerce możemy jednak cieszyć się usługami kilku sprawdzonych serwisów płatności online, jak Dotpay. Serwisy te współpracują z największymi sklepami internetowymi, zabezpieczając miliony e-transakcji. Ich usługi charakteryzują się tym, że w swojej ofercie posiadają wiele różnych metod pozwalających na kupowanie w sieci. Za najbezpieczniejszy sposób płacenia online uchodzi szybki przelew. Pamiętajmy, że to pośredniczący serwis jest odpowiedzialny za sprawność i bezpieczeństwo wszystkich e-transakcji. Właśnie z tego powodu warto upewnić, że posiada on niezbędne międzynarodowe i polskie certyfikaty.

Czujny użytkownik
Poza sprawdzeniem rejestru KNF-u istnieje jeszcze kilka zasad, które pomogą użytkownikom uniknąć cyberoszustwa. Zwróć uwagę czy dany serwis posiada uruchomione Biuro Obsługi Klienta. Jeśli tak, zadzwoń i oceń jakość obsługi. Pamiętaj, że wyłącznie kompetentne biuro odpowie na wszelkie wątpliwości oraz pomoże w razie problemów. Z kolei e-sprzedawcy powinni zwrócić uwagę na jakość i cenę pomocy technicznej. Chodzi przecież o to, aby podczas ewentualnej awarii nie wyciekły poufne dane. Konieczne jest również zabezpieczenie przed możliwym cyberatakiem. Tylko profesjonalny i spełniający wszelkie wymogi KNF-u serwis płatności online będzie w stanie odpowiednio zaszyfrować dane osobowe klientów tak, żeby nie dopuścić do jakichkolwiek wycieków.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@mojadresip.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są formy płatności internetowych oraz jak robić bezpiecznie zakupy w Internecie. Zapraszamy do czytania.