Jak działają e-portfele?

Portfele elektroniczne (innymi słowy: e-portfele) zdobywają coraz większe zaufanie i popularność wśród polskiego społeczeństwa. Szacuje się, że z samej tylko aplikacji mobilnej Skycash korzysta ponad 2,5 miliony Polaków, zatem suma wszystkich użytkowników dostępnych systemów cyfrowej portmonetki jest co najmniej dwa razy większa. Czym są e-portfele? Jak z nich korzystać? Dlaczego warto spróbować zaprzyjaźnić się z takim rodzajem płatności? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule, zapraszamy do czytania!

Czym dokładnie są e-portfele?

Generalnie rzecz ujmując, portfele elektroniczne zostały stworzone po to, by ułatwić nam nie tylko codzienne transakcje, ale także dostęp do rzadszych usług. Cyfrowa portmonetka jest wirtualną siostrą realnego portfela, w którym trzymamy większość najważniejszych dokumentów i papierowych drobiazgów. Jak to wygląda w praktyce? Zakładamy konto na wybranej cyfrowej platformie obsługiwanej przez organizacje, które zajmują się płatnościami online, aktywujemy portfel i zaczynamy korzystanie. Mamy kilka opcji: za pomocą e-portfela możemy wpłacać i wypłacać środki finansowe (poprzez doładowanie konta), przesyłać pieniądze pomiędzy innymi cyfrowymi portfelami i podpinać do naszego konta karty płatnicze. Zdarza się, że dostępna jest dla nas usługa karty przedpłaconej (pre-paid), chociaż trzeba za to dodatkowo dopłacić (np. Skrill pobiera opłatę 10 euro rocznie). Nie są to zatem zawrotne sumy. Na rynku cyfrowych portfeli jest duża konkurencja, więc mamy wiele ofert, z których możemy wybrać tę, która najbardziej nam będzie odpowiadać.

Jakie są plusy korzystania z cyfrowych portfeli?
Przede wszystkim, jak już zaznaczyliśmy we wstępie – posiadając wirtualną portmonetkę nie musimy mieć przy sobie nic poza telefonem. Możemy wykonywać praktycznie te same operacje, jakich dokonujemy korzystając z realnych ekwiwalentów. Wszystkie operacje zostaną skrupulatnie zapisane w historii portfela, więc zyskujemy kontrolę nad pieniędzmi. Dodatkowo, wszystkie transakcje są szybkie, w większości z nich potrzebne jest zaledwie jedno kliknięcie lub przepisanie kodu (zależy czy płacimy online czy stacjonarnie). Niektórzy zastanawiają się, czy posiadanie bazy najważniejszych danych w telefonie jest bezpieczne – odpowiemy – tak. Wirtualna portmonetka chroniona jest Twoim hasłem, a poza tym każda transakcja wymaga potwierdzenia kodem PIN lub podaniem kodu CVV/CVC (który jest na odwrocie Twojej karty płatniczej). Jeśli boisz się, że ktoś ukradnie telefon i przechwyci dane – ustaw kod PIN przy każdym włączaniu telefonu, kod do odblokowania i hasło do wpisania do aplikacji.

Ile kosztuje prowadzenie wirtualnej portmonetki?

Tutaj polecamy na przejrzenie wszystkich interesujących nas ofert. Generalnie, najpopularnijesze platformy proponują nam pratycznie bezpłatne korzystanie z kont (przy ich regularnej aktywności). Cennik różni się już jeśli chodzi o zasilaniem wirtualnej portmonetki. Najkorzystniej wypada PayPal, który przelewy błyskawiczne i zwykłe ma za darmo. PayPal ma także darmowe wypłaty przelewem bankowym z konta, a np. Skrill bierze już za to 5.5 euro. Koniecznie przeczytajcie oferty!

 

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@mojadresip.pl

Na naszej stronie dowiesz się m.in jakie są formy płatności internetowych oraz jak robić bezpiecznie zakupy w Internecie. Zapraszamy do czytania.